понедельник, 3 июля 2017 г.

Загроза для здоров’я — АЧС

На території України, а також Чернігівської області, залишаєтьсяється напружена ситуація щодо захворювання свиней на африканську чуму. У Чернігові на сьогодні, дякуючи фахівцям ветеринарної медицини, ситуація із хворобою залишається стабільно контрольованою, і спалахів захворювання виявлено не було.

Що ж це за захворювання — африканська чума свиней?

Це надзвичайно заразна вірусна хвороба свиней усіх вікових груп, яка була виявлена ще в 1903 році в Південній Африці. Характеризується здебільшого гострим перебігом і проявляється лихоманкою зі значними крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, ураженням внутрішніх органів та високою смертністю, що завдає значних економічних збитків господарствам усіх форм власності. Інкубаційний період захворювання може тривати від 3 до 15 діб. При гострому перебігу хвороби — 5–9 діб.

Характерними для хвороби є наступні клінічні ознаки: підвищення температури тіла до 40,5–42,0°С, зниження або відсутність апетиту, в’ялість, слабість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, кашель, блювання, діарея, яка змінюється закрепом, із носа та очей наявні слизисті виділення. Шкіра свиней стає синюшною із червоно-фіолетовими плямами на череві, підгрудку, вухах і кінцівках. Хвороба вражає 40–65% поголів’я тварин, 85–100% із яких гине впродовж 6–13 діб.

Зараження свиней відбувається шляхом безпосереднього контакту з іншими тваринами та опосередковано через ґрунт, корми, предмети догляду та утримання, бродячих тварин, птахів, комах, гризунів та обслуговуючого персоналу. Вірус також може передаватися при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.

Вірус АЧС залишається життєздатним:


• у м’ясі хворих тварин — до 155 днів;

• у гною та ґрунті — до 3 місяців;

• у копчених м’ясопродуктах — до 6 місяців;

• у солонині — до року;

• у замороженому м’ясі — до 3 років.

Вакцини чи ефективного розробленого лікування проти вірусу африканської чуми свиней на сьогодні не існує.

Що необхідно знати громадянам, які утримують свиней у підсобних господарствах:


— надавати свиней для щеплення ветеринарною службою проти класичної чуми свиней (проводиться безкоштовно);

— регулярно здійснювати обробку тварин проти комах та кліщів;

— ретельно й комплексно боротися з гризунами;

— не завозити свиней без узгодження з державною ветеринарною службою відповідної зони
обслуговування;

— утримувати свиней виключно в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами;

— закуповувати доброякісні комбікорми тільки на офіційних ринках і вимагати від продавців супровідні документи, що інформують про якість, безпеку та місце походження кормів;

— не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину або продукти забою без термічної обробки;

— не згодовувати тваринам корми без попередньої термічної обробки;

— не купувати тварин у невстановлених для цього місцях і без супровідних ветеринарних документів;

— у жодному разі не купувати м’ясо чи сало на стихійних ринках або в місцях несанкціонованої торгівлі — воно може бути небезпечним;

— обслуговувати тварин тільки у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;

— не дозволяти стороннім особам відвідувати господарства і тваринницькі приміщення;

— здійснювати подвірний забій тільки з дозволу державної ветеринарної служби;

— не забивати хворих свиней і не переробляти туші хворих тварин;

— не утримувати свиней в приватному господарстві, якщо господар мисливець або з якихось причин має постійний контакт із дикою фауною;

— по можливості утриматися від приватних поїздок у зони, у яких зареєстрована африканська чума свиней, у жодному разі не перевозити з них тварин і продукцію тваринного походження;

— у разі прояву будь-яких ознак захворювання у тварин невідкладно звертатися до лікаря ветеринарної медицини державних установ.

У разі виявлення у своїх тварин подібних клінічних ознак просимо вас звертатися до Чернігівської міської державної лікарні ветеринарної медицини, що розташована за адресою: вул. 1 Травня, 180, або за телефоном 95-29-14.

Дотримання вищевказаних елементарних заходів убереже тварин від захворювання на африканську чуму свиней, а їхніх господарів — від непередбачуваних матеріальних втрат.

Комментариев нет:

Отправить комментарий