понедельник, 3 июля 2017 г.

За капітальний ремонт нижньої частини Валу готові взятися вже цього року

Минулого тижня міська архітектурно-містобудівна рада розглянула проект капітального ремонту території «нижньої» частини Валу — від вул. Преображенської до Колегіуму.


Його презентувала молода чернігівська фірма «СІТІ-Проект», яка перемогла в тендері на ці проектні роботи.

Роботи вестимуться на нижній частині, оскільки вся інша територія — земля державного заповідника, питання щодо якої вирішуються виключно за рішенням Верховної Ради України.
Оскільки йдеться про капітальний ремонт парку, а не про реконструкцію, передбачається збереження всіх об’єктів на цій території в наявних звичних рамках. Додаються тільки кілька елементів, які теж будуть виконані в стилістиці «Чернігова стародавнього».

Рельєф і рослинність


Проект передбачає максимально зберегти наявний рельєф. А ось значна частина зелених насаджень захаращена сміттям і дикою поросллю. Тож планується зняти рослинний шар ґрунту із його подальшою рекультивацією.


Доріжки


Під них готуватимуть нову основу та робитимуть мощення клінкерною бруківкою. Колір — як на доріжках уже відремонтованої частини Валу. Другорядні доріжки (натоптані людьми стежки) покриють відсівом світлих тонів.

Обіцяють зробити зручний доступ і для людей з обмеженими можливостями.

Освітлення


Будуть ліхтарі на стійках зі світлодіодними світильниками та захистом від механічних пошкоджень і ґрунтові світлодіодні світильники, вмонтовані в пішохідну доріжку вздовж вул. Преображенської.

Велодоріжка


Велосипедна доріжка буде влаштована вздовж вулиці Преображенської. Також буде встановлено дві велопарковки у вигляді кола.

Лавочки та урни


Проект передбачає повторне використання наявних у місті лавочок, а саме — чавунних бічних стінок, але із заміною дерев’яних елементів.

Урни виготовлятимуть за індивідуальним проектом із металевим каркасом та дерев’яними елементами.

З’являться сходи


На крутому схилі збоку від архіву та Колегіуму, який видно із зупинки «вул. Серьожнікова», планується влаштувати дерев’яні сходи з твердих порід деревини зі збереженням загального старовинного стилю.

Макет Валу та водойма навпроти виходу з вул. Серьожнікова


Проектом передбачений демонтаж наявної конструкції прямокутного фонтана на вул. Преображенській, яка давно вже в неробочому стані. Замість неї на невеликому підвищенні буде розміщений рельєфний бронзовий макет «Чернігова стародавнього» в стилі ХVII століття площею 4,5 на 6 м. Навколо нього заплановано облаштувати декоративну водойму, що нагадує рукав річки Десна. Для більшої реалістичності буде створено штучну течію.

Архітектурна рада запропонувала встановити поряд із цим макетом Валу його невеличку копію, як це роблять у багатьох містах — аби незрячі люди теж могли ознайомитися зі старовинним Валом.

Макет і водойма будуть додатково підсвічені.

Фонтан


Передбачено ремонт фонтана в наявних габаритах і формі та облаштування місця для відпочинку навколо нього з декоративними зеленими насадженнями.


Інші об’єкти


За пропозицією істориків та фахівців із туризму, на доріжках кольором за допомогою елементів мощення будуть відтворені контури Лоєвих і Любецьких воріт, які існували в ХVII ст. Поряд на невисоких фундаментах встановлять рельєфні макети цих об’єктів.

Огорожа недобудованого «Дворянського зібрання»


За словами Владислава Атрошенка, зараз справа щодо цієї будівлі знаходиться в судах. Якщо навіть удасться довести право на власний розсуд розпоряджатися цією будівлею, то це все одно буде нескоро. Тому проектним завданням було якось сховати цю недобудовану споруду.
Проектанти запропонували зробити замість огорожі декоративну дерев’яну споруду каркасного типу висотою 6 м у вигляді стародавнього муру з декоративними випуклими елементами у вигляді башт. Плюс у темну пору доби вона має підсвічуватися.

Інший варіант — високої стіни з дерев — теж розглядався. Але, за висновком КП «Зеленбуд», у насипному ґрунті того складу, який там є, влаштувати її буде надто проблематично.
Також була пропозиція накрити споруду будівельною сіткою, на яку нанести зображення, наприклад, тієї ж старовинної чернігівської фортеці. Серед мінусів такого рішення — її легко пошкодити.

Архітектурно-містобудівна рада не прийняла остаточного рішення щодо цього елемента, зазначивши, що потрібне порівняння кошторисів, властивостей матеріалів і додаткове вивчення «плюсів» та «мінусів».

Дитячий майданчик


Головне — він збережеться, а ось над його виглядом проектантам ще доведеться попрацювати.
У підсумку міська архітектурно-містобудівна рада проект підтримала. При отриманні всіх погоджень розпочати роботи місто готове вже цього року.

Не остаточно


Негативна оцінка чернігівцями запропонованого й ухваленого містобудівною радою проекту капітального ремонту нижньої частини Валу призвела до того, що проект змінюватимуть.
Про це повідомив В. Атрошенко під час наради у вівторок, 27 червня. «Треба зібрати колектив експертів на предмет більш цікавих архітектурних рішень», — зазначив він.


До речіГромадський активіст Олександр Гашпар жорстко розкритикував проект капітального ремонту Валу


На своїй сторінці у Фейсбуці Олександр Гашпар підрахував, скільки коштуватиме лише «одноразова» дерев’яна огорожа недобудови Дворянського зібрання. Порядок цифр вражає.
«1 мільйон 200 тисяч гривень. Приблизно такою буде вартість 160 кубів сухого струганого брусу, який необхідний для зведення 6-метрового паркану навколо недобудови Дворянського зібрання на Валу, якщо управління житлово-комунального господарства все ж таки піде на злочин і розпочне реконструкцію частини чернігівського Дитинця за кошти місцевого бюджету. Але зазначена сума не враховує вартість деревини, яка ще піде на кутові вежі та дах так званої «фортеці», вартість обробки всієї деревини, її фарбування і робіт зі встановлення цього «паркану».

Автори презентованого нещодавно проекту капітального ремонту парку ім. Коцюбинського в м. Чернігові, які ніколи в житті не виконували подібних робіт у зв’язку з відсутністю архітектурної освіти у працівників ТОВ «Сіті-проект», намалювали на своїх ескізах, за які місто заплатило майже 600 тисяч гривень, справжню дурню. Адже паркан, яким вони хочуть огородити закинутий будмайданчик, повинен бути розмірами 50х80 метрів, і цих розмірів немає на ескізах, як і немає в нього, згідно з ескізом, 6-метрової висоти, яка все одно не сховає недобудову повністю. Зате в цих горе-розробників за майбутнім парканом на місці кооперативного технікуму з’явився ще один парк.

Крім того, рано чи пізно ту недобудову, яку вони хочуть огородити, або розберуть, або ж закінчать будівництво. Тож чи не занадто дорого обійдеться чернігівцям тимчасова огорожа приватної власності?

П.С. Від автора проекту меморіалу Захисникам України на місці колишнього пам’ятника Леніну, яка зайняла перше місце в архітектурному конкурсі з призовим фондом у 10 тисяч гривень, Чернігівська міська рада вимагала в обов’язковому порядку 3D-презентацію свого проекту, аби подивитися, чи гармонійно вписується той проект із тризубом у наявний природний і архітектурний ландшафт. Натомість ніхто не вимагає від «Сіті-проекту», який освоїв 600 тисяч бюджетних гривень, 3D-презентації запроектованих споруд на території Національного історико-архітектурного заповідника «Чернігів стародавній», аби оцінити, як те запроектоване «жлобство» буде виглядати на фоні історичних будівель, деяким із яких уже під тисячу років», — заявив громадський активіст.

Комментариев нет:

Отправить комментарий