среда, 12 июля 2017 г.

Не варто винаходити «велосипед»

Поки точаться суперечки навколо медичної реформи в Україні, ми вирішили розповісти, як підійшли до вирішення цієї проблеми в різних країнах.

До слова, вони пройшли подібний шлях, вивівши свою охорону здоров’я на найвищий рівень. Потрібно тільки вміти переймати їхній досвід.

Данія


Данську модель охорони здоров’я називають «соціалізм по-королівськи». Державні витрати на охорону здоров’я становлять тут 9% ВВП при населенні майже 6 мільйонів осіб — один із найвищих показників у Європі. Спеціальних податків на охорону здоров’я немає. 84% витрат фінансуються із держбюджету, 14% надходять від пацієнтів (в основному, від фармацевтичного забезпечення і стоматологічної допомоги) і 2% — кошти добровільного медстрахування. Тримається система охорони здоров’я на трьох китах — державному, регіональному та місцевому. Причому за первинне і вторинне медичне обслуговування відповідають регіональні та муніципальні органи управління.

У Данії діє громадська система медичного страхування, у рамках якої всі громадяни мають доступ до безкоштовних медичних послуг. Безкоштовно пацієнти можуть користуватися послугами лікарів загальної практики, які проводять огляди, призначають лікування або направляють на консультацію до вузькопрофільних спеціалістів. Придбання окулярів, контактних лінз і фармацевтичних препаратів безрецептурного відпуску, а також послуги косметичної хірургії пацієнти повністю оплачують власними коштами. Страховки для лікування покривають витрати на медичні огляди та лікування, включаючи хірургічні втручання і придбання лікарських засобів.

До страхового полісу не входять послуги косметичної хірургії, превентивні втручання, послуги стоматолога, медичне обслуговування під час вагітності, лікування захворювань, що передаються статевим шляхом, і лікування ВІЛ/СНІД. Роль приватної медицини невелика — на її частку припадають лише 2,2% усіх медпослуг.

Дуже розвинена система реімбурсації — список і ціни реімбурсійних препаратів затверджує спеціальний комітет. Вартість безрецептурних препаратів компенсується тільки пенсіонерам та пацієнтам із хронічними захворюваннями, які змушені приймати їх постійно. Розмір реімбурсації залежить від віку та стану здоров’я пацієнтів. У деяких випадках пацієнти в індивідуальному порядку можуть отримувати додаткові субсидії на ліки, наприклад, із Пенсійного фонду. Пацієнти зі смертельними діагнозами отримують усі ліки безкоштовно.

Із 1994 року в Данії функціонує система електронної медицини MedCom, завдяки якій 99% медичного документообігу, включаючи виписування рецептів, первинне і вторинне медобслуговування, ведеться в електронному вигляді. Зараз у рамках системи MedCom активно розвивається телемедицина. Пацієнти можуть впливати на розвиток охорони здоров’я через громадські організації, яких налічується близько 300. На початку жовтня 2015 року всі автомобілі швидкої допомоги були оснащені інноваційним обладнанням, яке забезпечує надання догоспітальної медичної допомоги пацієнтам уже на етапі транспортування до медичного закладу.

Швеція


Система охорони здоров’я Швеції є однією з найкращих у Європі. Вона на 95% є державною. Тут щорічно проводиться національне опитування пацієнтів, яке дозволяє оцінити якість медичного обслуговування.

Медичне страхування обов’язкове та загальне. Воно здійснюється через державні організації і вважається візитною карткою шведської охорони здоров’я. Завдяки такому виду страхування всі пацієнти з низькими доходами можуть отримувати дорогу високотехнологічну медичну допомогу нарівні із заможними громадянами. Тому Швецію можна сміливо назвати «соціалістичною» країною.

Схема страхових виплат на медичне обслуговування підпорядковується принципу «чим вищі витрати пацієнта, тим більша компенсація». Реімбурсація залежить від сумарної величини витрат пацієнта на придбання ліків протягом року. Обіг лікарських засобів регулюється законом «Про лікарські засоби». Ціни на рецептурні препарати встановлюються державою. Через те, що ПДВ для рецептурних препаратів дорівнює нулю, їхня вартість у середньому нижча, ніж в інших європейських країнах.

Канада


Канадська система охорони здоров’я, яка вважається однією з найбільш передових у світі, фінансується державою. Ця система відома під назвою Medicare і забезпечує безкоштовне або практично безкоштовне медичне обслуговування всім громадянам.

Управляє системою охорони здоров’я на своїй території влада кожної окремої провінції. Система охорони здоров’я Канади, в основному, спирається на терапевтів первинної медичної ланки, які становлять близько 51% всіх терапевтів-практиків Канади. Міняти їх можна необмежену кількість разів. Лікарям, які займаються приватною практикою, держава оплачує послуги залежно від наданої допомоги. Терапевти в держклініках отримують встановлений оклад або плату за кількість наданих послуг. Стоматологи працюють незалежно від системи охорони здоров’я, крім тих випадків, коли необхідна невідкладна допомога хірурга. Аптеки теж є незалежними від держави.

Понад 95% усіх канадських лікарень працюють за принципом некомерційних приватних організацій, керованих місцевою радою директорів, організаціями добровольців або муніципалітетами. Охорона здоров’я в Канаді фінансується, в основному, за рахунок податків.

США


Система охорони здоров’я США — найбільш передова в світі. На неї щорічно витрачається 16% ВВП. Охорона здоров’я США забезпечена найдосконалішим медичним обладнанням і ліками. За рівнем доходів американські лікарі перевершують своїх колег з інших країн. У США діє жорсткий контроль якості послуг, права пацієнта, його відносини з лікарем регламентує законодавча база. В Америці охорона здоров’я починається із сімейних лікарів. Вони проводять первинний огляд і направляють до вузькопрофільного фахівця.

Уся медицина платна, але дуже розвинена система страхування. Близько 60% громадян США мають страховку, спонсоровану роботодавцем, і тільки 9% американців купують її особисто. Сьогодні в країні здійснюються активні заходи, щоб стимулювати роботодавців купувати медичну страховку співробітникам. Наприклад, із 1 січня 2014 року, згідно з «Актом про доступну медичну допомогу», підприємствам зі штатом понад 50 осіб доводиться платити додатково по 2000 доларів податку, якщо вони не страхують свій персонал.

Крім того, діють програми для кожної окремої групи населення — дітей, людей похилого віку, людей із важкими формами захворювання, інвалідів, малозабезпечених і бідних. Наприклад, Medicaid — допомога людям із низьким рівнем доходів, фінансується як федеральним урядом, так і на рівні штатів. За цією програмою надається 5 послуг: стаціонарне та амбулаторне лікування, консультації різних фахівців, перебування в будинках для людей похилого віку, лабораторна діагностика та рентгенологічні методи дослідження, екстрена хірургічна допомога.

Є ще програма Medicare — для осіб старше 65 років, а також громадян передпенсійного віку. Її фінансова основа — податок на фонд заробітної плати, прогресивний прибутковий податок і податок на прибуток корпорацій. Серед послуг — стаціонарне лікування, профілактичні послуги, домашнє обслуговування, діагностичні процедури та навіть проживання в будинках пристарілих.

Комментариев нет:

Отправить комментарий