вторник, 4 июля 2017 г.

Українці потрапили під тотальний облік

Мова про облік споживання житлово-комунальних послуг. А відповідний закон «Про комерційний облік житлово-комунальних послуг» Верховна Рада ухвалила 22 червня.

Закон передбачає, що протягом двох років від набрання ним чинності у всіх житлових будинках мають бути встановлені загальнобудинкові прилади обліку тепла, холодної та гарячої води. Причому виключно за рахунок надавачів послуг, хоча в першій редакції закону передбачалося, що лічильники доведеться оплачувати самим громадянам.

Мабуть, за бажання громадяни й тепер зможуть встановлювати лічильники власним коштом. Якщо зрозуміють, що це вигідно. Приклади в Чернігові є. Адже найбільший постачальник тепла ПАТ «Облтеплокомуненерго» досі не встановив теплолічильники понад 50% своїх споживачів. Тож найбільш організовані чернігівці встановили лічильники власним коштом і виграли, бо лічильник тепла дає можливість повернути кошти, витрачені на його встановлення, протягом двох місяців, а крім того, протягом опалювального сезону регулювати подачу теплоносія. У будинках, де цього не роблять, витрати на опалення суттєво вищі. Як ви здогадалися, це будинки, де лічильники встановило «Облтеплокомуненерго».

Щодо холодної води, то певну кількість таких лічильників КП «Чернігівводоканал» встановило за власні кошти в 2015 році, але не було механізму розподілу оплати між громадянами, у помешканнях яких встановлені індивідуальні лічильники, і рештою мешканців. Зараз ці лічильники законсервовані, але з набранням чинності згаданого закону їх доведеться розконсервувати, від чого чернігівці, безумовно, виграють. Бо після необґрунтованої зміни у травні 2017 року норми споживання холодної води від 180 до 240 літрів на одну особу на добу люди сплачують за воду фантастичні гроші і в той же час стільки води не витрачають. Якщо лічильники будуть задіяні, зайвих грошей для водоканалу вже не буде. 

Загальнобудинкові лічильники гарячої води досі застосовувались мало, але й вони будуть рахувати на користь громадян. Адже сьогодні на мешканців списуються втрати гарячої води на шляху від теплопунктів до їхніх осель, і ці втрати включені до тарифів.

У разі встановлення загальнобудинкових лічильників у всіх трьох випадках за втрати розплачуватимуться самі постачальники послуг.

Є, щоправда, один чинник, завдяки якому власники підприємств-постачальників послуг через своїх агентів в уряді та НКРЕКП забирають «своє». Це нічим не обґрунтовані так звані соціальні норми споживання: 2,4 куб. м на людину на місяць холодної води, 1,6 куб. м гарячої і нова норма 0,0431 Гкал/м2 на опалення 1 м2 площі. На жаль, Верховна Рада позбавлена можливості контролювати ці норми. Про це заявила народний депутат Альона Бабак, одна з авторів нового закону, відома чернігівцям тим, що є одним із розробників стратегічного плану розвитку «Чернігівводоканалу». Тому наявність лічильника лише зменшує тиск на пересічну людину. Але «господарі життя» — люди винахідливі. І на порядку денному — боротьба з так званою абонплатою, яку вони збираються запровадити.
Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий