понедельник, 3 июля 2017 г.

Іноземний досвід та українські реалії: чернігівські поліцейські вчилися вибудовувати діалог із громадою

Йосеф Нотдурфтер та Грегорі Болтянскі
Протягом 10 днів дільничні та патрульні поліцейські проходили тренінг Community Policing, який проводився представниками Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки. Мета заходу — підвищення рівня взаємодії поліції з громадою.

Проводили навчання поліцейський із Канади Грегорі Болтянскі та поліцейський із Австрії Йосеф Нотдурфтер. Вони викладали не стільки теоретичну базу, скільки передавали свій досвід та філософію комунікації між правоохоронцями та звичайними громадянами.

Базовий аспект взаємодії поліції та громади у країнах Європи та Канаді — це попередження можливих злочинів шляхом співпраці правоохоронців із населенням. Тож головний акцент робиться саме на превентивній діяльності, у результаті чого виникає менше незаконних ситуацій. «Ми не чекаємо моменту, коли люди потребуватимуть нас. Ми працюємо на попередження», — зазначає Грегорі Болтянскі. Цьому вчили й чернігівських поліцейських — не просто реагувати на виклики, а розуміти суть проблеми та причини її виникнення.
Інша сторона комунікації


Однією з актуальних проблем вибудови діалогу між поліцією та громадою є схильність окремих громадян до відвертої провокації правоохоронців, хамства, переходу на особисті образи. Це може відбуватися під час затримань, коли особа не згодна з діями поліцейських. Але це трапляється ще й тоді, коли громадянин вважає за потрібне зафіксувати ймовірне порушення на відео з подальшим оприлюдненням.

З одного боку, подібна ініціатива досить корисна: можна виявити та вказати на проблеми у роботі молодої структури. З іншого, трендове використання лайки, персональних образ зводить будь-який конструктив нанівець (наголосимо, що йдеться не про відеофіксацію як таку, а про те, як саме вона здійснюється). Зате це позитивно впливає на кількість переглядів на YouTube. Вона може стартувати від мінімальних двох тисяч до десяти й вище (залежно від резонансу ситуації та популярності каналу). При цьому критика далеко не завжди обґрунтована належним чином. У той же час офіційні ролики та сюжети місцевих телеканалів про роботу структури в середньому ледь сягають тисячі переглядів.

Нещодавно начальник Національної поліції України Сергій Князєв на своїй сторінці у Фесбуці нагадав про випадок із харківським патрульним. Правоохоронець звернувся вже до апеляційного суду з метою захисту його честі, гідності та ділової репутації. Підстава — відеоролик харківського блогера, на якому автор поводить себе, м’яко кажучи, некоректно відносно поліцейського.

Провокації не рідкість і в Чернігові. Як розповідають патрульні, такі люди банально не хочуть відповідати за правопорушення, не визнають свою неправоту. Часто апелюють до правильних статей закону, але інтерпретують їх на свій лад або цитують, вириваючи з контексту.

У будь-якому випадку в разі виникнення конфлікту особа має право зателефонувати на лінію «102». На місце виїде екіпаж моніторингу, який має розібратися в ситуації. За словами т. в. о. начальника відділу моніторингу управління Патрульної поліції Чернігова Дениса Грищенка, за час роботи структури лише в двох випадках підтвердилися скарги громадян. Перший стосувався нетактовної поведінки поліцейського, другий був пов’язаний із винесенням постанови. Винні понесли дисциплінарне покарання. Варто зазначити, що всі звернення громадян розглядаються і на них надсилаються письмові відповіді.

Переважно скарги трапляються через нерозуміння громадянами особливостей роботи патрульної поліції. Як зазначив Денис Грищенко, поліцейських часто звинувачують у бездіяльності, хоча насправді всі їх дії обмежені законом.

Провокації правоохоронців поширені по всьому світу, підтверджує Йосеф Нотдурфтер. Інша справа, що в інших країнах законодавча база набагато сильніша. Так в Австрії та Канаді в окремих випадках до особи, яка виявляє зневажливе ставлення до поліцейського, провокує його, можуть застосовуватися штрафи та навіть арешт. В Україні механізм регулювання проблемних ситуацій, де має місце образа представника правоохоронних органів, недосконалий та має багато суттєвих прогалин. 

Іноземні представники відзначили ентузіазм, який досі притаманний чернігівським патрульним. «Незважаючи на складність роботи та новизну структури, в українських поліцейських є великий запас терпіння, бажання змінювати свою країну. Про це я розповім своїм канадським колегам, адже ми працюємо в більш сприятливих умовах (урегульоване законодавство та наявний досвід) і сприймаємо це як належне», - зазначив Грегорі Болтянскі.  

Після проходження тренінгу, поліцейські можуть передавати свої навички ведення діалогу із громадою своїм колегам, адже отримали ще й дипломи тренерів. У перспективі це дасть змогу налагодити комунікацію із громадянами на всіх рівнях і тим самим посприяти ефективній імплементації реформи Національної поліції в Україні.

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий