среда, 7 июня 2017 г.

Що необхідно знати про рак прямої кишки

Колоректальний рак (злоякісна пухлина товстого кишечника та прямої кишки — ред.) складає 15% від усіх вперше діагностованих злоякісних пухлин всіх локалізацій, 30% із них складає рак прямої кишки.

Більшість пацієнтів із раком прямої кишки старші 50 років. В осіб із сімейним поліпозом товстої кишки та неспецифічним виразковим колітом рак прямої кишки може розвинутися раніше. Середній вік виникнення рака прямої кишки — 60 років. Останнім часом кількість випадків раку прямої  кишки збільшилась, а також він став виявлятись в більш молодому віці.

Фактори ризику


Це, перш за все, продукти харчування, які містять велику кількість м’яса (яловичини, свинини) та тваринних жирів. Останні сприяють виникненню так званих канцерогенів — речовин, які можуть викликати мутації клітин кишечника. Ці процеси також стимулюють солі жовчних кислот. Натомість, вміст в їжі великої кількості клітковини, що міститься в овочах та фруктах, а також вітамінів А, С, Е інактивує канцерогени та запобігає утворенню ракових клітин. Серед вегетаріанців  рак прямої та ободової кишки зустрічається значно менше.

Також велике значення має спадковість. Наприклад, сімейний поліпоз, що передує раку прямої та ободової кишок, має генетичну спадковість. Тому, якщо у батьків були поліпи, що згодом переродились у рак, ризик розвитку раку в дітей підвищується в пять разів.

Серед інших факторів ризику — виразковий коліт. Давність хвороби більше 10 років підвищує ризик у десять разів. Хвороба Крона, що дуже близька за симптомами до виразкового коліту, теж сприяє розвитку рака. Якщо хворий був уже раніше оперований з приводу раку ободової кишки, може розвинутися рецидив пухлини або вона може виникнути в іншому відділі кишечника.

Симптоми, що вказують на хворобу


Більшість хворих скаржиться на наявність домішок крові в калі. Деяких хворих турбують болі під час дефекації або після неї. Часто хвороба проявляє себе закрепами або проносами, що майже не піддаються медикаментозному лікуванню. Також турбує біль у животі, здуття. Інколи хвороба може протікати безсимптомно. Тоді на перший план виходять втрата фізичної активності, загальна слабкість, блідість шкіри, втрата апетиту.

Коли хвороба протікає з ускладненнями, хворого починають турбувати різкі переймоподібний біль у животі, порушення відходження кала та газів, різке здуття живота, багаторазове блювання. Так протікає гостра кишкова непрохідність, що вимагає термінового хірургічного лікування. Також грізним ускладненням є масивна кишкова кровотеча з пухлини. При цьому хворий починає оправлятись великою кількістю крові зі згортками. Кишкова кровотеча теж потребує невідкладних заходів.

Для діагностики пухлин прямої кишки використовують пальцьове обстеження прямої кишки, ректороманоскопію, фіброколоноскопію, іригографію, УЗД органів черевної порожнини. Більшість пухлин прямої кишки знаходиться в межах пальцьового огляду. Тому таке обстеження  необхідно проводити раз на рік всім пацієнтам старше 40 років, які звертаються до медичного закладу з будь-яких причин. Інші методи обстеження проводяться, якщо є підозра на рак. При цьому використовується спеціальна апаратура, завдяки якій можна підтвердити діагноз, більш детально оцінити пухлину та взяти шматочок пухлини для мікроскопічного обстеження.

Лікування раку прямої кишки оперативне. Інколи операцію доповнюють променевою терапією та хіміотерапією. Характер та об’єм операції залежить від локалізації пухлини та стадії захворювання.

Тому всім хворим із підозрою на рак не слід зволікати з візитом до лікаря. При наявності будь-яких вищенаведених симптомів необхідно обстежитись у спеціаліста. Не треба відмовлятися від такого надзвичайно важливого і простого обстеження, коли проходите медогляди. Пам’ятайте: хворобу легше і дешевше лікувати на ранній стадії. 


Олександр ЖИЛІН, хірург-онколог обласного онкодиспансеру

Комментариев нет:

Отправить комментарий