вторник, 27 июня 2017 г.

Чесний облік газу поки лише сниться

Минулого тижня ПАТ «Чернігівгаз», яке входить до «Регіональної газової компанії» Дмитра Фірташа, провело черговий брифінг для журналістів щодо перших підсумків запровадження загальнобудинкових лічильників газу.

Треба віддати належне чернігівським газівникам у справі комунікації з громадою, бо про свою діяльність вони звітують регулярно, на відміну від «Теплокомуненерго» та деяких інших надавачів комунальних послуг.

На брифінгу 15 червня газівники розповіли, як «поводили» себе будинкові лічильники в квітні й травні. За їхніми даними, у квітні в будинках, де встановлені лічильники, мешканці витрачали на 28% газу більше, ніж передбачено нормою, а в травні ситуація нібито стабілізувалася. Технічний директор «Чернігівгазу» Віталій Черчович назвав і причини квітневої витрати — підігрів квартир через відключення опалення, незареєстровані мешканці та підприємницька діяльність у домашніх умовах.

Дійсно, квітень був прохолодний, але навряд чи хтось би вмикав для обігріву газ. А ось незареєстровані орендарі — це дійсно проблема.

Утім норма 4,4 м3 на людину, яка використовує газ лише для приготування їжі, за умови якісного газу, на мій погляд, завищена. Про це свідчать дані НКРЕКП. Станом на 1.01.2017 року в Україні було 4165 тис. споживачів газу, які мають лише газову плиту. Це близько 10 млн людей. Спожили вони менш ніж 500 млн м3 газу, тобто 4,17 м3 на місяць. Але це не головне.

Мета держави — знизити споживання газу. Для цього було ухвалено Закон «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який передбачає, що до 1 січня 2018 року весь спожитий газ має бути облікований. Але НКРЕКП чомусь гальмує встановлення індивідуальних лічильників, не дозволяє газовим компаніям виділяти для цього кошти і, навпаки, заохочує встановлення будинкових лічильників. А вони не дозволяють споживачам регулювати споживання. Однак навіть такий лічильник міг би їм допомогти, якби газівники виконали певні заходи, що не потребують великих витрат. Мова про будинки, де такі лічильники вже встановлені.

Перше. Невже важко роздрукувати повідомлення про те, що з 1-го числа n-го місяця плата за газ буде стягуватися лише за показаннями лічильника та розклеїти їх на під’їздах?

Друге. Хіба не можна, щоб слюсарі з «Чернігівгазу» виконали обстеження будинків і квартир на предмет витоків і втрат газу?

Третє. Коли знімаються показання, чому не запрошуються представники від мешканців? При знятті показань на опалення обов’язково представник будинку підписує акт.

Хіба перелічене важко зробити? І тоді не буде жодних претензій, а відносини з газівниками зі стану війни перейдуть у партнерські.

І щодо заяви пана Черчовича, що з 1 січня 2018 року тим, у кого нема лічильника, можуть припинити постачання газу.

Ще до канікул Верховна Рада має розглянути зміни до Закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», якими термін встановлення індивідуальних лічильників продовжать до 1 січня 2021 року, а будинкові лічильники можна буде встановлювати лише за наявності згоди мешканців будинків.

Петро ЛАВРОВ

Комментариев нет:

Отправить комментарий