понедельник, 12 июня 2017 г.

Розраховувати на великі доходи в майбутньому українцям не варто

Соціально-економічне становище України, що начебто стабілізувалося наприкінці минулого — на початку нинішнього року, в останні місяці викликає занепокоєння. Зокрема, промислове виробництво, яке помітно зросло ще ів січні, за І квартал було на 2% меншим, ніж рік тому. А у квітні скоротилося ще на 6,1% до березня.

Причина, незважаючи на оптимізм Володимира Гройсмана, відома, і її озвучив на одному з телеканалів поважний політолог, радник Президента України Олег Медведєв — наслідки блокади ОРДЛО. За його словами (та й ми це бачимо), впали обсяги виробництва в металургії, вугільній галузі, енергетиці. Й експорт металургійної галузі вперше поступився лідерством аграрному сектору.

Сільське господарство, на жаль, теж «мінусує». У першу чергу, тваринництво. Але в цьому році через несприятливі умови важко чекати великих успіхів і в рослинництві. Усе це ми відчуваємо по цінах.

Тим не менше, є певний парадокс. Ніхто, мабуть, не заперечує, що збільшення удвічі мінімальної зарплати мало б викликати пожвавлення на споживчому ринку. А якщо додати зростання доходів у бюджетних галузях, роздрібний товарообіг мав би суттєво збільшитися. Проте середня номінальна зарплата в І кварталі збільшилась на 37,7%, а оборот роздрібної торгівлі в порівняльних цінах — лише на 0,5%. Куди пішли інші доходи? Частково на оплату комунальних послуг, що помітно зросли, а де решта?

Враховуючи, що обсяг депозитів не збільшується, значить ці гроші населення зберігає готівкою під матрацами. І це справжній провал уряду. Бо гроші можна надрукувати й виплатити, але в нашому випадку вони не працюють на благо держави. Бо держава під «прапором» здешевлення кредитів примушує банки зменшувати ставки депозитів, які вже менше рівня інфляції. І замість інвестування від власних громадян, держава випрошує гроші у МВФ під неприпустимі умови.
Друга причина — відсутність контролю за цінами. Замість цього дають вказівку Держкомстату «тримати ціни» на папері. Між тим, у країнах ЄС рівень інфляції не більше 2% на рік, а в Німеччині майже нульовий. Хай би «молода надія», улюбленець прем’єра — перший заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов поцікавився, чому там можуть?
І третє. Доходи зростають, але не у всіх. Не будемо вкотре повторюватися, але пенсіонерів у нас 12 мільйонів. А ціни збільшуються, і боляче б’ють по тих, хто має низькі доходи.

Але краще за всі слова, у тому числі друковані, є повідомлення, що вже віддрукована купюра номіналом у 1000 грн. І що далі?

А між тим НКРЕКП вже готує підвищення тарифів на електрику та опалення через зростання ціни на вугілля. Тепер вже до справжнього «Роттердам плюс».

А осучаснення пенсій вже під питанням, бо МВФ незадоволений, і обіцяна «справедлива» пенсійна реформа затримується. І мінімалка в 5 тис. грн. з 1 січня 2018 р. під ВЕЛИКИМ питанням.

Та й уряд на засіданні 31 травня зменшив прогноз зростання ВВП від 3 до 1,8% і збільшив інфляцію за 2017 рік від 8 до майже 13%.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий