четверг, 1 июня 2017 г.

Нарешті дочекалися квитанції на газ

Минулого тижня чернігівці отримали квитанції за газ одразу за два місяці — березень та квітень. Затримка, мабуть, пов’язана з намірами підняти ціну на газ від 1 квітня згідно з урядовою постановою від 22 березня «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у 2017—2018 роках)», запровадження, а потім скасування скандальної постанови НКРЕКП про введення абонплати за постачання газу.

Звичайно, ПАТ «Чернігівгаз» доводилося постійно змінювати дані, комп’ютерні програми тощо. А на додаток до цього ще й запровадити з квітня перерахунок кількості спожитого газу в енергетичних одиницях, відповідно до європейських вимог.

У підсумку в квитанціях це зафіксовано, але виникає питання: навіщо? Бо тарифи поки що прив’язані до споживання в кубометрах, а у квитанціях вказаний обсяг споживання у кВт.год, гігакалоріях та мегаджоулях. Добре, що «Чернігівгаз» докладно розповів у квитанціях, як здійснюється перерахунок зі спожитих кубометрів в енергетичні одиниці й навіть перерахунок різних енергетичних одиниць одна в одну.

Для загального розвитку це корисно, але 90% споживачів навіть із вищою освітою цього не захочуть розуміти. Та це їм і не потрібно, бо і лічильники, і норми споживання прив’язані до кубометрів. Лічильники ж, які рахують газ в енергетичних одиницях, як у Європі, на ринку є, але в нас досі не використовуються, і вартість їх висока. Тому у квитанціях дані мають арифметичний характер.

Під питанням лише одна цифра — величина теплоти згоряння (або калорійність) газу на маршруті до споживача. Вона визначається кожного місяця, а у квітні, як зазначено у квитанції, становила 10,56 кВт/м3, або 9080 кілокалорій/м3. До речі, це вища теплота згоряння газу російського походження. Досить сумнівне твердження.

Тепер про ціну газу. Мабуть, вперше у квитанції показані складові цієї ціни. Зокрема вартість газу складає 4849,0 грн, торговельна націнка «Нафтогазу» — 93,0 грн, торговельна націнка постачальників — 123,55 грн, тобто в сумі 5065,55 грн. Якщо додати ПДВ — 1159,65 грн та транспортні витрати — 732,7 грн, то кінцева ціна для побутових споживачів з 1 квітня становить 6957,9 грн. А до цього була 6879 грн. Тобто зросла на 1%. Питання викликає лише одна складова: торговельна націнка НАК «Нафтогаз України». Невже їм мало суперприбутків від прирівняння ціни газу власного видобутку до ціни на «гамбурському хабі»?

Петро ЛАВРОВ


Комментариев нет:

Отправить комментарий