вторник, 6 июня 2017 г.

Чернігівський загін К-9: на варті закону – поліцейські пси

На службі в поліції є особливі працівники, які сприймають свою серйозну і важливу роботу як гру. Але це не заважає їм сумлінно виконувати обов’язки, рятувати людей, затримувати злочинців та виявляти заборонені/небезпечні речовини. При цьому вони, як ніхто з їхніх колег, відкриті до спілкування й охоче йдуть на контакт. Ідеться про службових собак.

У кінологічному центрі ГУНП області наразі близько 30 собак. Переважно це німецькі вівчарки, хоча є й спанієлі та лабрадори. У кожного своя спеціалізація — хтось шукає наркотики, хтось вибухівку, хтось іде по сліду та затримує зловмисників.

Роман Конопацький, старший інспектор-кінолог, працює здебільшого з собаками, які мають виявляти вибухівку та наркотики. Він розповів «Відомостям» про особливості роботи з чотирилапими напарниками.

Як пес стає поліцейським


Дресуру починають, коли щеняті виповнилося півроку. Спочатку пес проходить базовий курс слухняності (команди «сидіти», «лежати» і тощо). Потім завдання ускладнюється: виконувати команди потрібно в різних умовах, із різними подразнюючими факторами. І вже після цього собака починає тренуватися відповідно до його майбутньої спеціальності: пошукової або слідової роботи.

Щоб виявляти заборонені речовини, собаку привчають гратися з одним і тим же предметом, зазвичай м’ячем. Після звикання м’яч ховають. Спочатку на відкритих територіях, згодом — у приміщеннях, речах, машинах. Поступово поруч із улюбленим предметом кладуть ватні палички з конкретним запахом (вибухівка, наприклад), і тоді собака починає асоціювати з ним свою іграшку. Вчаться не лише шукати, а й обережно сигналізувати про знахідку — адже це може бути чутливий вибуховий пристрій. Крім того, часто доводиться охороняти об’єкт до прибуття вибухотехніків, саперів і т.д. Увесь цей процес чотирилапий поліцейський сприймає як гру.
Поліцейські будні


За день у кінолога може бути від одного до п’яти виїздів. Але навіть коли завдань немає, він постійно тренує напарника, ставить його в різні ситуації, залучає все більше запахів. Крім того, варто подбати про зовнішній вигляд: багато собак мають довгу шерсть, яку щодня треба вичісувати. Відповідно і процес купання досить складний. Вольєр напарника також прибирає сам кінолог.
Роман Конопацький зазначає, що в сержантського складу зазвичай по одному собаці, переважно це слідові чи патрульні. В офіцерів — більше, і це пошукові пси. У самого Романа п’ятеро підопічних, тому йому щодня доводиться стикатися з шаленими собачими ревнощами.
Загалом робота дуже складна. Не стільки в аспекті фізичних навантажень, скільки психологічних. Потрібно мати залізне терпіння: успішні затримання та знахідки — це результат багатьох і багатьох невдач. Роман зазначає, що головне — любити тварин, тоді процес виховання проходитиме легше. Головне — бути обережним та наполегливим.


Взаємодія з суспільством


Чотирилапі копи найбільш відкриті до громадськості. Особливо до дітей, які приходять до кінологічного центру на екскурсії. Під час таких заходів школярі перевіряють професійність собак (пропонують відшукати річчи віднайти їх самих у натовпі), а ті, у свою чергу, тренуються. Вихованці Романа дуже терплячі — їх можна гладити, обіймати, гратися з ними. Але чотирилапі поліцейські бувають різні: слідові собаки, наприклад, більш агресивні, вони мають у разі потреби наздогнати та затримати зловмисника. На патрулюванні вони абсолютно спокійні, соціалізовані та слухаються господаря. Та все одно їх рідше допускають до тісної комунікації з дітлахами.


Поліцейське здоров’я


Найпоширеніший міф щодо собак з пошуку наркотиків полягає в тому, що їх буцімто привчають до таких речовин та роблять наркоманами. Це неправда, на здоров’я собак це жодним чином не впливає.

За час роботи Романа Конопацького ще не було випадків, коли собаку травмували при затриманні. Та й самі затримувані залишалися неушкодженими. Щодо самих кінологів, у процесі дресури бувало різне, але поки обходилося без серйозних тілесних пошкоджень.


Гендерна рівність


За словами Романа, стать собаки не принципова, просто підходи в затриманні будуть різні. «Хлопці» зазвичай більші, тому завалити переслідуваного можуть одразу ж. «Дівчата» чіпляються у плече, тим самим досягають того ж результату. Загалом все залежить від кінолога: з ким йому працювати краще. У Романа всі собаки — жіночої статі. За його словами, вони більш віддані та вірні.

Чернігівські кінологи в АТО


Підвищена необхідність для залучення службових собак — у зоні проведення АТО. Пес може працювати на звільнених територіях — вишукувати міни, які залишив по собі ворог. Або оглядати автомобілі на блокпостах. Роман Конопацький запевняє: навіть найретельніший огляд може не виявити небезпечних речовин, бо зловмисники виявляють неабияку винахідливість. Вибухові речовини ховають у запасках, під сидіннями, навіть маскують в особистих речах. Проте собаки безпомилково визначають «схованки», тим самим нівелюючи можливі небезпеки в майбутньому.

Це ж стосується і вибухових пристроїв. Їх майструють із матеріалів, на які не реагує спеціальна техніка. Тому без чотирилапого солдата не обійтись.

Роман був в АТО двічі: разом із Вільмою у 2014 році допомагали в розмінуванні, пошуку сепаратистів за їхніми речами, охороні громадського порядку. Цього року разом із Боні виявляли вибухонебезпечні речовини на блокпостах Слов’янщини. Йдеться про дорогу міжнародного значення, фактично про останній кордон півночі Донеччини. Тому за день доводилося відпрацьовувати близько 200 одиниць транспорту та оглядати речі в середньому 500 осіб.
Загалом у зоні АТО працювали шість чернігівських кінологів, ще двоє саме відбули нести службу.

Відпустка, декрет, пенсія


Забирати напарника додому — звичайна, навіть бажана практика в кінологів. Собака, який постійно перебуває зі своїм господарем, працює краще. Тому коли поліцейський збирається у відпустку, свого пса намагається забрати з собою. Якщо обставини не дозволяють, то кінолог максимально часто навідує підопічного. За відсутності господаря за собакою доглядають працівники центру, у цей час до роботи його не залучають.

Роман Конопацький зазначає, що бажано, аби в собаки бодай раз були цуценята. Та все одно декретна відпустка для службового собаки — це дуже складне питання. Звичайно, кінологи намагаються тримати робочу лінію: гени в собак особливо простежуються. Яскравий приклад — діти улюблениці Романа вівчарки Вільми, які виявляють потенціал і до пошукової, і до роботи по сліду.

Максимальний термін собачої служби — 10 років, хоча деякі працюють і 12. Після цього кінолог не залишає напарника напризволяще: або залишає собі, або передає в хороші руки. Зазвичай, це хтось із родичів і друзів поліцейського, із ким пес вже знайомий.

Професіоналізм чернігівців неодноразово підтверджується як на різноманітних конкурсах, так і в умовах АТО. Крім того, двоє чернігівських кінологів та їхні напарники увійшли до вісімки найкращих, яких залучали до роботи на час «Євробачення».

Діна ВОНГ


Комментариев нет:

Отправить комментарий