четверг, 25 мая 2017 г.

Зовнішня реклама+поліцейська лояльність=кримінальна справа про перевищення повноважень

22 травня відбулося чергове судове засідання у справі патрульних Сергія Біленка та Антона Курочкіна. Поліцейським інкримінують 365 статтю КК (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу).

Цікаво, що потерпілий у цій справі до зали суду не з’явився, у телефонній розмові зазначив, що надалі брати участі в розгляді справи не хоче. Однак так як письмової заяви про це немає, на потерпілого чекають на наступне засідання. Тим часом суд допитував свідків.

Нагадаємо суть справи


Увечері 1 вересня минулого року патрульні Біленко та Курочкін під час патрулювання помітили двох чоловіків біля зупинки Реміснича. Один з них малював на паркані балончиком із фарбою. Це зафіксував відеореєстратор службового автомобіля. Побачивши правоохоронців, чоловік викинув балончик та заперечував свою причетність до напису. Намагався залишити місце пригоди, проштовхуючись між поліцейськими, на вимогу зупинитися не реагував, вибив камеру в патрульних. На що отримав попередження про застосування сили та необхідність використати кайданки, а потім реалізацію цього попередження. Саме в цих діях прокурори вбачають перевищення повноважень. Зазначимо, що конфлікт фіксувався на бодікамеру, запис фігурує в матеріалах справи. А сам потерпілий у подальшій розмові факт нанесення напису на паркан підтвердив, пояснюючи це спробою прорекламувати своє кафе.

Нюанси


Патрульні мали б скласти адмінпротокол за статтею 152 КУпАП (Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів…). Однак у чоловіка не було при собі документів, тому його посадили до службового автомобіля і збиралися відвезти до районного відділку для встановлення особи. Поки поліцейські відпрацьовували цей інцидент, поруч сталася бійка. Виникла потреба у підкріпленні. На допомогу приїхав начальник управління патрульної поліції Чернігова Олександр Леонов, його заступник Ігор Лисенко та працівник служби моніторингу, які саме були на виклику неподалік. Після появи керівництва затриманий заспокоївся, тому кайданки з нього зняли. Біленко та Курочкін отримали наказ продовжити патрулювання, поки їхні керівники залишилися встановлювати ситуацію. Адміністративний протокол так і не був складений.

Чому виникла необхідність у підкріпленні


Поки патрульні розбиралися в ситуації, поруч проїздив тролейбус. Відповідно до свідчень кондуктора та водія, недалеко від місця пригоди на проїжджій частині з’явився пішохід, який «кидався під колеса». Водій вийшов, аби зробити зауваження, натомість отримав низку ударів. На допомогу прийшла його напарниця, яка застосувала до нападника електрошокер. Конфлікт було вичерпано на момент, коли під’їхало викликане патрульними підкріплення.

Як гнучка політика нової поліції обернулася кримінальною справою


Згідно зі свідченнями Олександра Леонова та Ігоря Лисенка, після їхнього приїзду на місце потерпілий заспокоївся. Хоча до цього опирався патрульним, лаявся та намагався вирватись. Урешті він пояснив, що написом хотів прорекламувати своє кафе, яке знаходилося неподалік. Фактично, таким чином свою провину він визнав, після чого вибачився та пообіцяв напис замалювати. Пропозицію поліцейських надати пояснення (тобто, поскаржитися на дії інспекторів) відхилив, зазначивши, що претензій не має. Враховуючи лояльну політику нової поліції ставитися із розумінням до осіб, які визнають свою неправоту, фігурантів відпустили. Проте напис так і не був затертий (натомість композиція, навпаки, стала завершеною), а наступного дня вже були внесені відомості до ЄРДР з приводу перевищення службових повноважень.

Особливості справи


Відсутність протоколу. Нескладання адмінматеріалів теоретично позбавляє аргументації затримання, застосування фізичної сили та кайданків через спроби особи покинути місце пригоди. Однак одразу зазначимо, що сам факт адміністративного порушення зафіксовано на відео.

Оперативність відкриття справи. Інцидент стався близько 11-ї години вечора 1 вересня. А вже вранці 2 вересня чоловік, який малював на паркані, писав заяву про неправомірні дії працівників поліції та давав свідчення в рамках відкритого кримінального провадження.
Кількість прокурорів. У справі зазначено 14 представників прокуратури. Деякі з них, як стало відомо «Відомостям», наразі переведені до Генпрокуратури. До слова, на засіданнях сторону обвинувачення представляє лише один.

Потерпілий та слідчий прокурор. Раніше особа, яку затримували Біленко та Курочкін, притягалася до кримінальної відповідальності за умисне вбивство, вчинене при перевищенні меж необхідної самооборони. Тоді справу вів той же слідчий ОВС прокуратури Чернігівської області, який і відкрив провадження проти патрульних.

Відмова потерпілого брати участь у судових засіданнях. А без нього фактично відсутній склад злочину.

Як би там не було, відмова — лише на словах, тому зазначену особу чекають на наступне засідання 14 червня. Тоді ж мають розглянути докази, допитати свідків, які не з’явилися, та заслухати пояснення Сергія Біленка та Антона Курочкіна.

Діна ВОНГ


Комментариев нет:

Отправить комментарий