четверг, 25 мая 2017 г.

Від гарних цифр життя не покращиться

Державна служба статистики оприлюднила дані про індекс споживчих цін в Україні у квітні. Він склав у порівнянні з березнем 100,9%, а з початку року — 104,9%. Продукти харчування у квітні подорожчали на 1,2%, а з початку року — на 6,0%.

Нібито все добре, адже лише в березні середня зарплата збільшилась на 7,2% і склала 6752 гривні. І реальна в порівнянні з відповідним періодом 2016 року зросла більше ніж на 20%. Але щось заважає радіти, бо при такому збільшенні доходів більшість людей цього не відчули. Тут або зарплата збільшилася не так суттєво, або ціни зросли значно більше, ніж розповідають статистики. Щодо зарплати, то сумнівів менше, хоча вона зросла нерівномірно, але мінімальна дійсно збільшилась удвічі, а це 3,5 млн. українців, і освіта з медициною мають суттєву прибавку. Однак реально подвійна прибавка мінімальної зарплати є не у всіх. До редакції зверталися медпрацівники та працівники ЖЕКів, які скаржилися на те, що з них зняли передбачені законодавством надбавки за роботу вночі, у вихідні та святкові дні.

Але найбільше відчули дискримінацію пенсіонери, яких аж 12 мільйонів. Середня пенсія збільшилась у 2016 році на 7,6%, а офіційна інфляція склала 12,4%. Хоча фахівці вважають, що було всі 25%. Аналогічна картина й у 2017 році. Зарплата все ж таки помітно збільшується, а від 1 травня на 5,2% зросла лише мінімальна пенсія. А як жити 8 мільйонам пенсіонерів, якщо прожитковий рівень для непрацездатних складає з травня 1312 грн, у той час як розрахований Мінсоцполітики (можна подивитися на сайті міністерства) — 2398 грн.

Між тим, ціни зростають, і в першу чергу на продукти харчування. І реально навіть не удвічі більшими темпами, ніж інформує Держстат. Ну хто повірить, що у квітні продукти харчування подорожчали лише на 1,2%? Можна було сподіватись, що ріст пов’язаний із Великодніми святами, але минув місяць, а темпи зростання цін лише прискорились. Подешевшали тільки яйця і молоко на ринках.

Лідером зростання цін є м’ясо. Але поки дивишся на звіт служби статистики, дивуєшся. Невже м’ясо і м’ясопродукти подорожчали у квітні лише на 2,4% і на 7% з початку року? Свиняча вирізка, наприклад, дорожчає щотижня і впевнено подолала ціновий рубіж 100 грн за кілограм. Чому? Тому що уряд заплющує на це очі, як і на те, що експорт свинини в І кварталі зріс у 2,5 разу, а молочних продуктів — на 81%. І це при падінні виробництва молока і м’яса та при різкому скороченні поголів’я худоби.

Інший приклад — овочі. Нібито подорожчали у квітні на 7,6%. Подорожчання овочів, особливо борщового набору — це природне явище. Але які там 7,6%! Експерти кажуть, що вдвічі, але реально — не менше ніж на 30%. Так само і фрукти. За даними статистики, вони здорожчали в березні на 5,3% і у квітні теж на 5,3%. Хоча б поставили якусь іншу цифру, бо здається, що вся статистика «від ліхтаря». Наприклад, яблука сорту «Симиренко» у березні коштували 11-12 грн, у квітні — 14-15, а зараз — 17-18 грн.

Алкогольні напої та тютюнові вироби, за даними статистики, і в березні, і у квітні подорожчали на 1,3%. Були свята, і люди бачили, що це не так. М’яко кажучи. Це стосується і фармацевтичної продукції.

Перефразуючи покійного спортивного коментатора Миколу Озерова, «нам така статистика не потрібна». Щоб вона була об’єктивною, треба від сумнівних цифр перейти до натуральних показників: вартість кілограма м’яса, десятка яєць, літра молока, кубометра води тощо. Бо за даними НКРЕКП, тарифи на водопостачання збільшились у квітні на 6—28%, а в повідомленні Держкомстату — на 3,0%.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий