среда, 3 мая 2017 г.

Субсидіантів стане менше, а платити доведеться більше

Зміни до порядку нарахування субсидій уряд ще не ухвалив, але кількість їх отримувачів, за розрахунками Мінсоцполітики, зменшиться із 7,5 мільйонів в опалювальному сезоні 2016–2017 років до 5 мільйонів у наступному. Про це в ефірі телеканалу «112 Україна» заявив міністр Андрій Рева.

Чинниками зменшення, на його думку, є, з одного боку, відносна стабільність тарифів у цьому році, а з іншого — суттєве зростання доходів населення. Формула нарахування субсидій залишиться незмінною.

На перший погляд, повинно бути саме так. І частка доходів громадян на оплату послуг ЖКГ мала б навіть зменшитися, але не для всіх. Адже дві третини пенсіонерів отримують мінімальну пенсію на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних, і навіть якщо відбудеться осучаснення, середній розмір пенсії збільшиться лише на 300–350 грн. Щоб переконатися в цьому, достатньо поділити місячну потребу для осучаснення (4 млрд грн) на 12 мільйонів пенсіонерів.

Крім того, існує велика вірогідність того, що відбудуться зміни в переліку та розмірах доходів, які включаються до декларації при зверненні за субсидією. Це може, в першу чергу, торкнутися підприємців-спрощенців. Не забудуть і про безробітних: тих, хто стоїть на обліку в центрах зайнятості, і тих, хто не працює і не навчається.

Існує вірогідність скасування постанови Кабміну № 475 у частині не включення до декларації доходів від депозитів, отриманих у банках. Про це йшлося на колегії Мінсоцполітики, хоча остаточне рішення ще не ухвалене. Проте це може призвести до відтоку депозитів, бо, крім втрати субсидій, вкладникам пропонують зараз на 5–7 відсотків менше, ніж рік тому. Для держави це втрата інвестицій, бо після «очищення» Гонтаревої в населення на руках 330 млрд грн і понад 40 млрд доларів готівки.

Однак найбільші дискусії в уряді викликає термін, за який доведеться декларувати доходи. Адже досі декларування, крім непрацюючих пенсіонерів, відбувалося за попередній рік. Але саме від січня 2017 року відбулося двократне збільшення мінімалки, підвищилися зарплати бюджетників, а від жовтня обіцяють «підтримати» пенсіонерів. Тож доходи 2016 року вже не відповідають реальному стану справ, і чиновники ніяк не можуть визначитися, із яких доходів розраховувати субсидію. Утім час до жовтня ще є.

Існує ще один привід говорити про зменшення кількості отримувачів і самих сум субсидій, а значить, буде збільшення розміру оплати грошима. Це перегляд соціальних норм споживання на опалення газом та опалення багатоквартирних будинків за наявності лічильників. Ми вже повідомляли, що в першому випадку норма зменшується від 5,5 до 5,0 м3 газу на опалення 1м2, у другому — від 0,0542 до 0,0431 Гкалорій на опалення 1 м2. Тобто на 10 і 25% відповідно. І вже жодна економія не допоможе.

Для двокімнатної квартири в Чернігові площею 50м2 втрата складе приблизно 400 грн. Навіщо ж тоді люди встановлювали лічильники? А хіба в нас зиму скасували, що на опалення треба відразу на 25% менше тепла?

Соціальні норми на холодну та гарячу воду зменшили ще раніше, і субсидія покриває не більше чверті платежу.

Але й соціальних норм виявилося замало, бо з’ясувалося, що наша влада взяла на себе зобов’язання перед МВФ запровадити абонплату, крім газу, ще й на опалення. Причому якщо постанова про газову абонплату тимчасово скасована, у меморандумі з МВФ визначено, що за тепло доведеться платити вже з травня.

У це не віриться, бо саме європейські структури вимагають платити за опалення тільки в опалювальний період і тільки за даними лічильників. 

А абонплата — це безсоромна спроба частину плати за тепло відокремити від нарахування субсидії. Це раніше в деяких містах був двоставковий тариф, фактично абонплата, але зараз усе це включено в тариф. І транспортування тепла до споживача разом із обслуговуванням має частку в тарифі близько 10%. Це приблизно 150 грн на двокімнатну квартиру. І платити доведеться цілий рік. Хоча суспільство цього не сприйме, і протести будуть більш активні, ніж за газ. Адже людей обурює спроба безгосподарність постачальників перекласти на споживачів.

У Європі такого нема, і жоден уряд не ризикне це робити. А в нас, як влучно сказав відомий експерт в енергетичній галузі Геннадій Рябцев: «Якщо так піде й далі, український споживач буде платити ще й за наявність унітаза у своїй квартирі».

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий