пятница, 12 мая 2017 г.

Підвищили тарифи під виглядом перегляду норм

Рішення виконкому міської ради від 20 квітня про затвердження нових норм питного водопостачання означає для чернігівців, які не мають приладів обліку, банальне підвищення тарифів.

І досить суттєве, бо зараз одна людина в будинку з централізованим гарячим водопостачанням сплачує за холодну воду 121,35 грн на місяць, а буде значно більше - близько 150 грн. Адже від 1 травня 2017 року норма споживання холодної води зростає з 180 до 240 літрів на добу.
Зекономити кошти можна, встановлюючи індивідуальні лічильники води. І робити це треба, вважає директор водоканалу Сергій Малявко, але поки що не прийнятий закон «Про комерційний облік житлово-комунальних послуг». Тарифи ж на водопостачання та водовідведення має встановлювати НКРЕКП.

Вона й намагалась це зробити, ухваливши постанову про збільшення тарифів для «Чернігівводоканалу» приблизно на 5%, адже в минулому році тарифи підвищували двічі, сумарно на 60%. Але таке підвищення комунальне підприємство не влаштовує, бо треба сплачувати кредит Світовому банку разом із відсотками за модернізацію, яка відбулась у 2009–2013 роках. Із цієї точки зору водоканал зрозуміти можна.

І перегляд норм потрібен. Але норми переглядаються згідно з методикою визначення нормативів споживання питної води населенням, затвердженою наказом Державного комітету житлово-комунального господарства від 27 вересня 2005 року. «Відомості» про це докладно розповідали в статті «Настав час згадати про воду», № 15 від 12 квітня.

І дійсно, ще на початку 2000-х років Харківський «Центр проблем екології», відповідно до згаданої методики, проводив дослідження в Чернігові щодо 15 видів благоустрою. Тоді реально водоспоживання становило саме в будинках із централізованим водопостачанням 310 літрів за добу при нормі 300 літрів, тобто перевищувало норму на 3,3%, а не на 20%, як збільшили норму зараз. Нам же з 1 травня встановили норму аж 360 літрів . Де така в Україні ще є?

Чи проводилось подібне дослідження в 2017 році, невідомо. Може й було, та непрозоро.
Такі дослідження мають відбуватися в будинках кожного виду благоустрою, у різні пори року і в різних районах міста. Відповідно до методики, мали б дослідити споживання майже в 200 будинках. Більше того, результати досліджень перед винесенням на виконком має підбивати комісія, до якої входять виробники послуг (водоканал), представники ЖЕКів, власників житла, мешканців. Коли й де засідала така комісія?

Крім того, субсидія призначається лише на соціальну норму, а вона складає 2,4 м3 холодної води на місяць на одну людину при попередній нормі споживання 5,5 м3 і новій, що діє від 1 травня, — 7,3 м3. Тобто удар прийшовся на найбільш незахищені верстви населення.

І дарма Сергій Малявко обґрунтовує збільшення нормативів «махлюванням» із прописками. Дійсно, може таке бути: одна людина прописана, а п’ять живе. Але буває і навпаки — люди зареєстровані, а живуть в іншому місці. Але в Чернігові десь 290 тис. мешканців, і від перестановки складових сума не зміниться. А за великим рахунком — і споживання води.

Причина інша. 70% житла збудовано в 60–80-х роках минулого століття. Мережі зношені, особливо внутрішньобудинкові, течуть крани, зливні бачки, а ремонт та заміна тепер дорого коштують. Плюс обслуговують цю сантехніку ЖЕКи за окрему плату. А звідки взяти гроші пенсіонерам, яких у Чернігові 80 тисяч? Недарма методика досліджень водопостачання передбачає, що постачальники послуг перед згаданими вимірами мають усунути всі внутрішньобудинкові витоки. За власний рахунок. Чи робили це?

Є ще два запитання до Сергія Малявка. Чи відомо йому, що лічильники недообліковують споживання води до 20%, а значить, цей недооблік перекладається на тих, хто лічильників не має? І друге. Якщо всі встановлять лічильники, споживання води суттєво зменшиться, а в результаті зменшаться і доходи водоканалу. Чим тоді покриватимуть втрати?

Нарешті, про твердження, що, «незважаючи на збільшення, норма споживання в Чернігові є однією з найнижчих в Україні». А хто вивчав ці норми? Наразі нашу попередню норму 9,13м3 води на одну людину на місяць можна назвати середньою. У Львові, Запоріжжі, Харкові, Одесі, Полтаві та Кропивницькому норми були вищими — від 9,61 до 11,6 м3. У Чернівцях, Ужгороді, Житомирі, Херсоні, Тернополі, Луганську та Донецьку — нижчими — від 5,8 до 8,36 м3. В інших обласних центрах приблизно такі ж, як у нас — 9,0–9,2 м3. У Києві — 9,0 м3. Тепер же ми виходимо в лідери . Але це не те, чим слід пишатися.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий