среда, 3 мая 2017 г.

«Врятована спадщина» української Равенни

Михайло Грушевський порівнював наше місто з італійською Равенною — скарбницею візантійської архітектури. Дійсно, чернігівці мають повне право пишатися великою кількістю історичних та архітектурних пам’яток, які є надбанням не лише нашого міста, а й усієї Східної Європи.

Виставка «Врятована спадщина», що відкрилася днями на Валу, в приміщенні Колегіуму Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», зацікавить багатьох. Унікальна експозиція дає можливість познайомитися з найбільшими давньоруськими пам’ятками, які збереглися в нашому місті. До речі, на сьогодні в Чернігові налічується 29 пам’яток XI–XIII століть національного значення, із яких шість — домонгольського періоду.

Починаючи з 1943 року, провідні архітектори, будівельники виконали колосальну роботу, реставрувавши головні перлини нашого міста — Спасо-Преображенський, Успенський, Троїцький собори. Цікава історія П’ятницької церкви. За словами відомого краєзнавця й колекціонера Костянтина Ягодовського, на світлинах 1943 року П’ятницька церква не зруйнована, тобто пошкоджена вона вже після визволення Чернігова. Що сталося з будівлею, хто її зруйнував — досі залишається загадкою. Мала вона і трохи інший вигляд, ніж сьогодні. Багато пам’яток було знищено через недалекоглядність і недбальство керівників радянської влади.

Шістнадцять стендів виставки знайомлять нас із тим, як виглядали пам’ятки архітектури до реставрації та після. Чернігівський архітектурно-історичний заповідник, який у цьому році святкуватиме свій 50-річний ювілей, виконав величезну роботу зі збереження та реставрації історичних пам’яток. Яскравим підтвердженням цьому є унікальні фото, що зберігаються у фондах заповідника і представлені на виставці.

Марта ЄЛІСЄЄВА

Комментариев нет:

Отправить комментарий