воскресенье, 9 апреля 2017 г.

Газовий грабунок під виглядом реформування

Хоча в минулому номері «Відомостей» ми, посилаючись на слова Прем’єра, озвучили думку, що ціна газу для побутових споживачів, можливо, і не збільшиться, виявилося, що і Прем’єр може помилятися.

Вартість зросте і дуже помітно, особливо для споживачів, які використовують газ у плитах для приготування їжі. У першу чергу для тих, хто не має індивідуального лічильника, а таких в Україні 4,5 мільйона сімей. Газові олігархи й ті, хто лобіює їхні інтереси через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, обійшли ухвалену 22 березня урядову постанову «Про затвердження Положення про покладання соціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини в 2017–2018 роках)». Нібито й ціна залишилась попередня, навіть частково зменшилась, і норми споживання не переглядалися, а платити доведеться більше.

За рахунок впровадження від 1 квітня так званої абонплати за приєднання до газових мереж. Хоча віце-прем’єр Павло Розенко запевняє, що комунальні платежі не збільшаться, постанова НКРЕКП свідчить про інше. До речі, абонплату планували запровадити ще з 1 квітня 2016 року і встановити її в розмірі 17 гривень для тих, хто використовує лише плиту для приготування їжі, і 29 грн — для власників газових котлів, що використовуються для обігріву житла. Тепер нібито абонплата залежить не від кількості спожитого газу, а від типу газового лічильника. А для тих, хто його не має, її збираються встановити на рівні 60 грн. Тобто якщо зараз одинаки (їх більше 1,2 млн) платять на місяць 30,27 грн, то від квітня платитимуть практично втричі більше. Постраждають усі, але найбільше ті, хто споживає менше газу.

Це абсурд, бо якщо порівняти з енергетиками, то там тарифи для тих, хто споживає електрики менше 100 кВт.год. на місяць, майже вдвічі менші, ніж для тих, хто споживає від 100 до 300 кВт.год. І така ж логіка має бути для газу. Так і було до 2014 року, але дехто згадав часи Лазаренка, який у 1996 році безпідставно збільшив норму споживання від 6,7 до 9,8 м3 на людину на місяць. Як розповідали працівники «Чернігівгавзу», газ у такому обсязі навіть не надходив у мережу, а їхнє завдання було перераховувати зібрані з населення гроші до «Нафтогазу». Далі «зайвий» газ продавався за ринковою ціною, а гроші потрапляли до відомих кишень. Тепер так само буде з абонплатою. Бо про яке приєднання йдеться? У дворі, де мешкає автор, три будинки приєднані до газових мереж у 1972–1973 роках, ще два — на початку 80-х.
Рік тому газівники запевняли, що абонплата піде на обслуговування газових приладів. Брехня! У нашому будинку газівники від 2001 року були тричі: у 2004 і 2015 роках перевіряли тягу і лише в 2006-му справді проводили профілактику. Тож невже таке «обслуговування» коштує вдвічі дорожче, ніж сам газ?!

Нарешті, треба згадати про закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Відповідно до частини 1 статті 6 закону, суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл газу на відповідній території, зобов’язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення у квартирах, у яких газ використовується лише для приготування їжі, до 1 січня 2018 року. Причому за рахунок своїх власних коштів або коштів відповідних бюджетів. Вимоги закону не виконуються, а між тим, найбільшу абонплату сплатять саме ті, хто мав би отримати лічильник.

Але найбільше дивує, що НКРЕКП ігнорує названу вище постанову уряду України, як і згаданий закон. Адже його ніхто не скасовував, і постанова навіть «незалежного» регулятора не може його перекреслити.

І насамкінець. Чиновники НКРЕКП стверджують, що одночасно зі впровадженням абонплати у споживачів з’явилася можливість обирати собі постачальника газу, який був би йому вигідний. Це цинізм, бо де такі постачальники? На «гамбурзькому хабі»? У Словаччині, у Баумгартені? Чи на ринку «Нива»? Тим більше, що постанова уряду «Про покладання спеціальних обов’язків…» поки такої можливості не дає.

Безумовно, постраждають українці. За даними директора Інституту міста Олександра Сергієнка, додаткові прибутки облгазів складуть 8 мільярдів гривень. А субсидій на абонплату не буде, бо їх призначають лише на соціальну норму…

Василь ГЕРАСИМУХА

P.S. Володимир Гройсман заявив, що новація збільшує платежі населення в 1,3–3,0 рази, і це неприпустимо. Тому уряд звернеться до НКРЕКП із вимогою переглянути своє рішення.

Комментариев нет:

Отправить комментарий