четверг, 13 апреля 2017 г.

Настав час згадати про воду

Зараз українське суспільство сперечається з певною частиною влади та бізнесових кіл щодо спроби впровадження так званої абонплати за газ, але є й інші види житлово-комунальних послуг, до вартості яких є питання.

Зокрема, це холодне водопостачання та водовідведення, хоча абонплату там нібито запроваджувати не збираються. Але якщо вдатись до аргументів, які використовує голова НКРЕКП Дмитро Вовк для захисту «газового геноциду», то поява абонплати за воду не виключається. Утім «Чернігівводоканал» ще в 2014 році запровадив новацію, яка забезпечує йому хоч і не великий, але додатковий дохід нібито за надані послуги під час відсутності гарячої води.

Тепер тарифи на водопостачання затверджує НКРЕКП, але норми споживання чомусь залишили на розгляд місцевого самоврядування, чим і скористалось три роки тому керівництво водоканалу. Воно через виконком міської ради затвердило підвищену норму споживання холодної води під час відсутності гарячої. Враховуючи, що закінчився опалювальний сезон і на порозі — випробування теплових мереж, а потім 15-денний ремонт обладнання та мереж теплопостачальних підприємств, питання це дуже актуальне. Особливо, виходячи з досвіду минулого літа, коли «Облтеплокомуненерго» не постачало гарячу воду до сотень будинків.
Варто зазначити, що залежно від ступеня благоустрою помешкання, а саме — від наявності газу, ванн, централізованого гарячого водопостачання, у нашому місті існує півтора десятка норм водоспоживання, які коливаються від 40 літрів на добу на одну людину при користуванні вуличними колонками (їх практично вже немає) до 390 — у будинках вище 12 поверхів із централізованим гарячим водопостачанням, ваннами довжиною 1500–1700 міліметрів, обладнаних душами.

Норми споживання води в різних містах відрізняються. Але вони встановлюються не з «довідника стелі», а відповідно до методики, яка затверджена ще у вересні 2005 року наказом тодішнього державного комітету з питань ЖКГ, який тоді очолював Олексій Кучеренко. Методика передбачає, що норми встановлюються вибірковим приладним вимірюванням. Дослідження здійснюється мінімум у 13 будинках кожного виду благоустрою в різних районах міста. Цілодобово, упродовж двох тижнів. Перед вимірами надавач послуг має усунути усі внутрішньобудинкові витоки.

А тепер — увага! Дослідження мають відбуватися в різні пори року: улітку, узимку, а також «за відсутності гарячої води». Для тих, хто використовує прилади обліку, норма визначається окремо, з урахуванням кількості зареєстрованих у квартирі мешканців.

Результати досліджень підбиваються комісійно за участі виробників послуг, ЖЕКів, власників житла, представників мешканців. За кожним видом благоустрою максимальні та мінімальні показники відкидаються, а беруться середньоарифметичні. Тому жодної особливої норми в період відсутності гарячої води немає, а споживання в такий період холодної води є складовою згаданої вище середньоарифметичної норми. Тобто норма, яку приймав тодішній виконком, із юридичної точки зору є «нікчемною». І одночасно корупційною, бо за рахунок її підприємство отримує необґрунтований дохід, а люди платять за «повітря», як і у випадку з абонплатою за газ.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий