пятница, 7 апреля 2017 г.

Блог у стилістиці Фейсбук: Я думаю про: БІЙКУ «СУСПІЛЬСТВО ПРОТИ МАШІ»

Або чому у вуличній бійці суспільство програло маші?

Історію про лупцювання дівчини у самому центрі Чернігова можна вважати однією із найбільш резонансних. Про це свідчить кількість матеріалів у місцевих ЗМІ, кількість коментарів під кожним із цих текстів/сюжетів, кількість постів у Facebook. Проблемою зайнялась поліція та прокуратура, в дискурс ввели психологів, викладачів/вчителів/ректора/директора. Акценти зміщують то в бік виховання у родині, то в бік виховання у школі. Добре, що неадекватна поведінка неповнолітніх осіб жіночої статі визнана ненормальною серед чернігівців. Але все одно, маша і компанія «зробили» чи не все місцеве суспільство.  Без докладання тих зусиль, що були при попередніх бійках. Єдине що, на цей раз бійцівські дівчата обійшлись без відеофіксації. А шкода. Суспільству не завадило б подивитись на себе з боку.

Удар в обличчя журналістських стандартів та етики. Нокаут


Тема резонансна і важлива. Якщо відверто – смачна. Не дивно, що вона отримала усебічне висвітлення аж до оприлюднення сторінок у соціальних мережах. Кого хвилює етика, яка не яка, але теоретична презумпція невинуватості, та вік осіб, чиї акаунти стали ілюстрацією численних інтернет-матеріалів. Цілком нормально, що потім сторінки були видалені користувачами.

Судового процесу ще не було, а от самосуд стає досить вірогідним і бажаним. Тоді інфопривід проживе довше, з’являться матеріали і піплз вчергове схавають. Дівчача бійка принесла профіт.

Поставили на осуд маші. Ставку зробили правильну.

Удар під дих. Суспільство впало і не відомо, чи підніметьсяКоментарів чи не під кожним  текстом з цієї теми – по дві сотні й більше. Маються на увазі пости у мережах Фейсбук та Вконтакті. Умовно можна виокремити три ключові думки коментаторів. 1. Ситуація не є винятковою, таке було колись і є зараз, просто наразі це фіксується. 2. Ситуація є не нормальною і винні мають понести відповідальність. 3. Винні мають понести відповідальність і не обов’язково передбачену законом: «Я б сам/сама відлупцювала їх» і варіації в подробицях. До речі, від гіпотетичних міркувань, що варто зробити із бійцівськими школярками, позиція поступово переросла у розряд погроз. Факт, що персонажі відео видалили свої сторінки тільки це підтверджує. А усебічні журналістські розслідування сприятимуть реалізації поки просто проголошених намірів, фактично формують ринг для наступної бійки. Погрози в інтернеті не є злочином, так? Цікаво, що подібні коментарі пишуть цілком дорослі люди, а не підлітки із комплексами, гормонами та психологічними проблемами. Чим автори зазначених висловлювань відрізняються від маші? Тим, що у них все це на словах? Головне, що машині методи поширені не тільки серед її вікової категорії.Повертаючись до першої думки, то суспільство, яке вважає, що у бійках немає нічого страшного – саме по собі не є нормальним. Хіба що, нині Середньовіччя. Якщо вирішення конфлікту силою не відсікається як можливе, про цивілізованість, інтелігентність та адекватність можна не говорити.

Маша так сильно вдарила небайдужих до її історії, що спустила їх на свій рівень. Ви говорите, маша робить, головне – ви мислите однаково.  Ласкаво просимо до бійцівського клубу. Не соромтесь про нього сказати.Удар з елементом неочікуваності. Діти б’ють не по-дитячому


Одне з популярних виправдань – «вони ж діти». На хвилиночку, «вони ж діти» це коли дворічна особа у процесі дослідження світу розіб’є плазму пультом від неї ж. А в 14 років має бути хоч якесь усвідомлення власних дій. Особливо з урахуванням того, що у цьому віці підлітки у комунцікації з батьками постійно ретранслюють, що вони – дорослі.
Фактор виховання відкидати не можна. Якщо чотирнадцятирічна особа не замислюється над тим, що кожен вчинок веде за собою наслідки і відповідальність; якщо вважає силовий метод за основний у вирішеннях конфлікту, - то явно у процесі батьківської настанови щось пішло не так.

Проте варто зауважити. На перший погляд це досить милі та хороші дівчата. На таких ніколи не подумаєш, що вона – бійцівська школярка, яка лупцює інших за гаражами. У соціальних мережах -позитивні статуси, світлини з мамою; у школі – вміння тримати приємний вираз обличчя. Хто знає, може їх батьки й не підозрювали, що у їх чада насправді постійно чешуться кулаки? Суспільство активно засуджує їх, мовляв, не звертали уваги на дитину, не знали чим живе. Але підлітковий вік відрізняється найвищою майстерністю лицемірства, та приховування того, про що батькам краще не знати (хоч тут клепки вистачило  усвідомити, що мама-тато теоретично не схвалять). Може вони й діти, але комунікаційний простір навколо себе будують по-дорослому.
Андрій Єрмоленко, "Свята Мерседес",
серія "Гопота обітована"

Ще одна особливість підліткового віку – гостра потреба самопрезентації. Вони шукають бажаний образ себе, формують його і підтримують. У цьому проявляється така серйозність і продуманість, яка викликає захоплення. Інша справа, який образ вони вважають цікавим та крутим. І тут уже питання до виховання, середовища, психологічного здоров’я.

Не варто перекладати левову частку провини на вчителів. Як уже зазначалось, у 14 років акторська майстерність сягає вершин. Якби це сталося на території школи – це одна справа. Інша справа, це трансформація пай-дівчинки у бійцівську школярку за гаражами біля Мегацентру.

Аргумент із позашкільними заняттями теж виглядає недолугим. Бо, кажуть, маша займалася боротьбою. Вона була зайнята поза шкільним процесом. Просто не вважала зайвим використовувати свої навички у вільний час. Виникає серйозне питання до тренера (якщо версія із боротьбою правдива): чому він не поставив перед вихованцями сувору заборону застосовувати прийоми поза тренуванням без необхідності. Та й тут можна посперечатися. Били не машу, а маша. А у неї нема синців, і вираз обличчя «а я шо, я нічо».


Удар нижче пояса: і де дівся ваш гендер?


Після резонансного відео суспільство почало обговорювати і той факт, що били саме дівчата. Що така модель поведінки наче й прийнятна для хлопців, але ж не для дівчат. І чомусь не чутно борців за гендерну рівність. Бо ж явна дискримінація: жінку засуджують за те, що для чоловіків є нормальним, чи хоча б зрозумілим.

А маша і її подружки всього на всього втілюють популярну думку на практиці. Ще й стереотипи ламають . Потужна сила машиного удару зруйнувала усталену концепцію як має поводити себе дівчинка. Тільки от неприйнятна машина поведінка примусила закрити всіх очі на таке дівчаче досягнення.

До хлопців теж є питання. Чому, мовляв, вони стояли, дивились, підбадьорювали – і нічого не зробили. І в цьому спостерігається нав’язування стереотипної моделі поведінки. Це в часи, коли гендерна рівність культивується як тільки можна.

На відео був натовп. Безстатевий і з нульовим інтелектом. Як не крути, але аморальність таки досягла гендерної рівності.


Закритись від удару, врятувати хоча б щось


Замість словесної розправи над тими, хто не гідний такої пильної уваги, краще було б активніше підтримувати родину постраждалої. Принципово, аби вони не боялися погроз, відчували, що суспільство їх підтримає. І в жодному разі не підуть на примирення. Родину треба убезпечити від можливого тиску, аби винні були покарані.

Якщо суспільство у більшості своїй не таке, як маша, потрібно доводити справу до вирішення у площині закону. Бійцівську школярку потрібно ізолювати у місцях для цього призначених. Без публічних принижень, побиття, ще чогось. На жаль, висока ймовірність того, що небо в клітинку лише посилить неадекватні нахили маші і компанії. Вони – це суб’єкти, які самі себе завершили.

Невже суспільство не розуміє, що закон – це спосіб ізолювати їх, не забруднивши рук в антисоціальному багні?До речі, дозоване публікування інформації про бійцівських школярок допомогло б підігрівати інтерес аудиторії тривалий час. Якби їх батьки намагались відкупитись – тоді то й саме час транслювати їх соціальні сторінки, щоб  справа не зам’ялась, адже має так званий статус «суспільно важливої». Мовиться вже не тільки про постраждалу дівчинку, а про сам факт існування суб’єктів із ненормальною поведінкою.Натомість, все й одразу, форсований інформаційний штурм підвищує вірогідність нівелювання теми. Аудиторія перенасититься і забуде. Поки на ринг не вийде нова маша. І в черговий раз не вкладе суспільство на лопатки.

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий