среда, 5 апреля 2017 г.

Чи буде газ дорожчати від 1 квітня?

Після заяви комерційного директора «Нафтогазу України» Юрія Вітренка  (до речі, сина «полум’яної революціонерки» Наталії Вітренко) про підвищення тарифів від 1 квітня на 40%, Володимир Гройсман запевнив, що уряд не дасть цього зробити. Адже населення дійшло до зубожіння, а на подальше збільшення обсягів виплати субсидій у держави нема коштів. Особливо після втрати українських підприємств, розташованих на тимчасово окупованій території Донбасу.

Але з іншого боку, уряд обіцяв МВФ розробити й запровадити механізм коригування цін на газ для населення та підприємств — теплопостачальників.

Крім того, саме з 1 квітня мали набрати чинності деякі положення закону «Про ринок природного газу», бо закінчувалась дія постанови Кабміну № 758, яка визначала цінову політику на перехідний період, до імплементації згаданого закону. Ця постанова передбачала, що «Нафтогаз» повинен постачати газ населенню і теплопостачальникам, які уклали з ним типовий договір, погодили графік погашення заборгованості та розраховуються через спецрахунки відповідно до алгоритму, визначеного НКРЕКП.

Між тим, «Нафтогаз» вимагає, щоб облгази й теплопостачальники погасили 58 млрд грн боргів, а після цього отримували газ за попередньою оплатою.

Кабмін зважив усі ризики і на своєму засіданні 22 березня ухвалив постанову №… «Про затвердження положення про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у 2017–2018 роках)». Згідно з цією постановою, від 1 квітня 2017 р. до 1 квітня 2018 р. газ для побутових споживачів буде коштувати 4942 грн за 1000 м3 без ПДВ, тобто стільки ж, як і зараз.

Крім того, до цієї ціни додаються тарифи на транспортування та розподілення газу й торговельна надбавка постачальника газу. Ця надбавка до 1 квітня 2018 р. не може перевищувати 3,2% від ціни закупівлі газу в «Нафтогазу України».

Але радіти, що підвищення ціни не буде, завчасно, бо розроблено формулу, за якою до 1 серпня 2017 року розраховується ціна газу на рівні «імпортного паритету» на період від 1 жовтня 2017 р. до 1 квітня 2018 р. Розрахунок здійснюється за розрахунковий період, який складає 12 календарних місяців до місяця початку проведення розрахунків.

Формулу наводити не будемо, але вона враховує середню ціну газу за 12 місяців на «гамбурзькому хабі», калорійність газу за розрахунковий період, середнє значення курсу євро до долара США, вартості транспортування від «гамбурзького хабу» до торговельної точки на території Словаччини, вартість транспортування від «словацької точки» до західних кордонів України, тариф на послуги транспортування транскордонними трубогонами до газотранспортної системи України і навіть середній курс гривні до долара США за два місяці, що передують розрахунку. Як бачимо, у формулі багато величин, які змінюються, тому від 1 жовтня, а це початок опалювального сезону, ціна газу може зрости.

Тим більше, передбачається: якщо розрахована ціна на рівні імпортного паритету перевищує більш ніж на 10% ціну, за якою «Нафтогаз» постачатиме газ із 1 квітня 2017 р., то від 1 жовтня ціна зміниться до рівня імпортного паритету.

А такий сценарій досить вірогідний, бо ціна на газ прив’язана до ціни нафти, а вона потроху зростає, та й курс гривні, за прогнозами експертів, може послабшати в кращому випадку до 30 грн/дол.

Утім уряд на сьогодні навряд чи зацікавлений у зростанні ціни на газ і буде намагатися її стримувати. У ручному режимі.

Василь ГЕРАСИМУХА

Комментариев нет:

Отправить комментарий