понедельник, 13 марта 2017 г.

«Якщо бажаєш — мусиш»

Нікіта Шолом, чемпіон світу з авіамодельного спорту, розповів «Відомостям» про свої наукові досягнення.

Перевірити якісь бензину за допомогою простого у використанні та дешевшого за наявні аналоги приладу в перспективі можна буде за допомогою винаходу молодого науковця Нікіти Шолома. Проект нашого земляка отримав міжнародне визнання: розробка зайняла друге місце на американському конкурсі для молодих підприємців Diamond Challenge for High School Entrepreneurs. А два дні тому чернігівець презентував свій винахід в Академії наук України представникам ЮНЕСКО.

Сигрометр


Усе почалося з того, що Нікіта захопився фізикою. Із легкістю розв’язуючи задачі з підручника, школяр вирішив перейти на новий рівень вивчення предмету. Так і познайомився зі своїм науковим керівником Павлом Наумчиком, кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри інформаційно-вимірювальних технологій, метрології та фізики ЧНТУ. Хлопець зазначає, що саме наставник наштовхнув його на розуміння фізики як пошуку дисгармонії в світі: спершу знаходити проблему, а потім — шляхи її раціонального вирішення.

Науковий керівник порадив Нікіта працювати при Малій Академії Наук. Якось хлопець натрапив на завдання винайти прилад для вимірювання коефіцієнту поверхневого натягу. Набуті знання наштовхнули піти далі — розробити прилад, який оцінював би певні параметри. Спочатку Микита і його науковий керівник розглядали медичний напрям: теоретично, за допомогою винаходу можна було б досліджувати біологічну рідину людини та робити висновок, хвора вона чи ні, спираючись на вміст білку. Через низку технічних причин роботу в цьому напрямку припинили.

Натомість вирішили тестувати якість бензину. Прилад отримав назву сигрометр. Це невелика ємність, яку потрібно опустити в колбу з пальним. І потім на шкалі можна буде побачити, якісне воно чи ні. Дію розробки перевірили за допомогою лабораторного оснащення. Результати виявились успішними.

На розробку Нікіта витратив рік наполегливої праці. Зокрема на виготовлення моделі, яка могла б тестуватися, пішло два місяці роботи по 11 годин на день.

Diamond Challenge


Цікаво, що Нікіта до участі в американському конкурсі вже представляв свій прилад перед українськими експертами. Щоправда, журі вирішило, що сигрометр не працює (на той момент ще не було результатів лабораторних аналізів, а сама ідея була представлена в якості напрацювань).

Згодом Павло Наумчик порадив своєму учню взяти участь у Diamond Challenge for High School Entrepreneurs, американському конкурсі бізнес-проектів. До речі, подібне змагання в Україні проводиться вперше. Загалом було подано 160 заявок, серед яких відібрали 11 найкращих.
На першому етапі Нікіта зайняв третє місце, адже на той момент не представив 3D модель (надіслав детальний опис проекту і фото початкового варіанту). На заключній презентації чернігівець суттєво випередив інших учасників. Однак на фінальний результат впливав середній бал усіх етапів конкурсу, тож Нікіта посів друге місце.

Проект чернігівського науковця зацікавив одного з членів журі — турецького бізнесмена. Наразі ведеться обговорення подальшої співпраці.


Сигрометр пройде ще кілька вдосконалень. Зокрема він стане більш естетичним і матиме кольорову шкалу для легкості використання. Виготовлення приладу не потребуватиме вкладання значних коштів, тож у перспективі його ринкова вартість буде біля 200 грн.

Авіамодельний спорт


Нікіта — чинний чемпіон світу з авіамодельного спорту серед юніорів. Через рік він може підтвердити свій титул незалежно від включення до національної збірної. Проте хлопець не загадує наперед: наразі головним його пріоритетом є наука.
«Свого часу я хотів досягти успіху в спорті — і я досяг. Авіамоделінг тренує характер. Коли я став чемпіоном світу, зрозумів, як великі люди стають великими. Потрібно весь час наполегливо працювати, повністю віддаватися цій справі».

Нікіта Шолом про:


Подальші наукові дослідження


«Наразі я міркую над удосконаленням двигуна Стірлінга (тепловий двигун із зовнішнім підводом тепла). Він уже існує, але є різні модифікації, спрямовані на підвищення ККД. У мене є кілька ідей та гіпотез у письмовому вигляді. Але це лише напрацювання, які я показав своєму науковому керівнику. Знову ж таки, потрібно зробити модель, перевірити. Це цілий рік роботи, як мінімум, і я не знаю, чи займатимуся цим проектом. Поки що це єдина ідея, яка має чітку форму».

Книжки


Нікіта читає переважно наукову літературу, але виявляє певний інтерес до фантастики. Хлопець зазначає, що читав би подібні речі не стільки задля розваги, скільки для пошуку нових ідей. Знайомство з авторською вигадкою могло б надихнути науковця на втілення її в життя.

Мрію


«Я хочу зробити щось, що змінить людське бачення. Завдання вчених — це пошук істини без узагальнень та прикрас, а потім — її застосування на користь людей. Наприклад, для Ньютона важливо було пізнати істину й записати її формулами, а потім для інженерів — застосувати її. Закони Ньютона — це фундаментальні закони. І як учений я хотів би внести щось настільки ж революційне та нове. А як людина хочу займатися тією справою, яку я вважаю великою».

Наукових наставників


«Добре, коли 17-річний школяр із Чернігівщини робить якесь відкриття. Але потрібно розуміти, що за спиною цього школяра — його наукові керівники, які розвивали його. Я дуже вдячний усім своїм наставникам. Але якщо говорити про фізику, то мої успіхи — це в тому числі й заслуга Павла Івановича Наумчика».

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий