понедельник, 27 марта 2017 г.

Скільки тепла отримали, стільки й платимо

Отримані квитанції за опалення в лютому багатьох чернігівців шокували зазначеними в них сумами до сплати.

Зазвичай люди вважають, що ці нарахування є результатом зловживань із боку теплопостачальників. Але аналіз свідчить, що в цьому лише частина правди, і не її головна частина.

Зокрема «Відомості» розповідали, що ПАТ «Облтеплокомуненерго» не виконує постанову уряду щодо нарахувань мешканцям будинків, де не встановлені загальнобудинкові лічильники, у розмірах середніх нарахувань для тих будинків, де ці лічильники є. До речі, «ТехНова» зазначену постанову виконує.

Порушується і постанова уряду № 848, яка передбачає, що громадяни, котрі завдяки використанню лічильників мають нарахування, менші за розмір субсидії, не повинні сплачувати обов’язковий платіж, а зекономлена частка субсидії має зараховуватися їм на особовий рахунок і використовуватися в наступних платежах.

Але саме у квитанціях за лютий багатьом отримувачам субсидій запропонували сплатити додаткові кошти за попередні періоди, фактично знявши частину призначених субсидій. На жаль, це відповідає нормативним документам, бо стосується тих отримувачів субсидій, у будинках яких нема лічильників, а нарахували плату їм, виходячи із середніх даних, про які йшлося вище. Адже розмір субсидії цій категорії громадян призначали, виходячи з норми, за 1 кв. метр.

Наприклад, за такою нормою громадянин мав платити за 50 м2 1500 гривень, і йому призначали субсидію в розмірі 1000 грн, решта — обов’язковий платіж. А середні нарахування, скажімо, у січні, складали теж близько 1000 грн. І громадянин нічого не платив, хоча нарахована субсидія була завищена. Адже для субсидіантів, які мають лічильники, при нарахуванні субсидії використовується інша норма — 0,0548 Гкал на опалення 1м2.

Тепер про те, що нібито люди отримують фантастичні нарахування, значно більші, ніж торік. По-перше, тариф для абонентів «Облтеплокомуненерго» зріс на 83%: для будинків із лічильниками був 738,02 гривні за Гкал, тепер — 1350,81 грн; за нормою був 18,52 грн за 1 м2, тепер — 33,88 грн.

По-друге, у минулому опалювальному сезоні жовтень, листопад і грудень були значно теплішими, ніж у нинішньому, а після 26 січня зима не поверталась, та ще й лютий і березень були аномально теплими. Цього разу зима почалась фактично в листопаді, а середньодобова температура була на 3,5° холоднішою, ніж у листопаді 2015-го. У грудні різниця температур склала 3,4°, у лютому морози тримались до 16 числа.

Тим не менше, у будинках, де встановлені лічильники й самі мешканці регулюють подачу теплоносія, а також за власний кошт відновили ізоляцію труб, засклили вікна в під’їздах, споживання тепла практично не змінилось.

Для прикладу — будинок на вул. Всіхсвятській, 18 Б.

жовтень-листопад                    грудень                січень              лютий             березень
2015–2016 рр.   0,8367 Гкал    0,5931           0,9844 (35 днів)         0,6189 0,4917
2016–2017 рр.   0,7728 Гкал    0,6487           0,7582 (31 день)        0,8269       0,4000 (орієнтовно)

Розрахунок для двокімнатної квартири з опалювальною площею 47,4 м2. Неважко побачити, що в більш холодну зиму споживання тепла може навіть трохи зменшитись. І це завдяки самим мешканцям.

Аналогічно в будинках на вул. Захисників України, 7 та Рокоссовського, 12. А в будинках на Всіхсвятській, 18 та Рокоссовського, 37 мешканці в нинішньому сезоні платять на 20–25% більше, хоча будинки «молодші» і теж мають лічильники. Але мешканці регулюванням не займаються, а працівникам «Облтеплокомуненерго» воно не потрібно, як і економія газу. І щоб не було розмов про те, що економія виходить за рахунок комфорту. У будинках, де здійснюється регулювання, температура в квартирах була не нижчою за 19–20°, там, де не було регулювання, — 23–24°. Мабуть, у нинішніх умовах це вже занадто. А з боку теплопостачальників це, безумовно, безгосподарність, як і сніг, що розтанув над теплотрасами через погану теплоізоляцію. Але ж це і є складова надмірно завищених тарифів, які ми сплачуємо.

Нарешті про те, чи вигідно мати загальнобудинкові лічильники. У наведеному вище прикладі, якби не було лічильників і субсидій мешканці квартири площею 47,4 м2 сплатили б на 4465 грн більше, а більшість субсидіантів у цьому опалювальному сезоні взагалі не платили за опалення та ще й зекономили державі понад 1000 грн.

Василь ГЕРАСИМУХА

Комментариев нет:

Отправить комментарий