вторник, 21 марта 2017 г.

Блог у стилістиці Фейсбук: Я думаю про… ЕСТЕТИКУ ТА РАГУЛЬСТВО

Текст написаний свідомо через певний час після інфоприводу. Адже є проблеми, які стабільно актуальні, хоча їх обговорення (частіше дотичне та опосередковане) виникає хаотично.


Встати: модний суд іде! Просимо сідати. У калюжу 


Отже минулий тиждень розпочався із масової активізації «поліції моди». Ажіотаж викликала світлина судді Млинівського районного (РАЙОННОГО! НЕ Верховного і НЕ Конституційного, а саме РАЙОННОГО) суду Рівненьскої області. На фотографії у жінки м’яко (дуже м’яко)  кажучи дуже екстравагантний макіяж та смілива зачіска. Якщо відверто, й те, й інше – жахливе. Але не менш жахливим виявилося обговорення. Одразу пані стала обличчям усієї судової системи, інтернет-посміховиськом та предметом для вправлянь у дотепності. Уже після того, як перша хвиля спала, деякі коментатори вирішили подивитися її біографію та проаналізувати професійну діяльність. Проте все одно, нюанси трудового життя (як позитивні так і негативні) не вдостоїлися обговорення такого масштабу, як зовнішність.

До речі, повертаючись до фрази про «обличчя судової системи». Фейсбук-експерти найвищого рангу культивували думку, ніби ось вона яка українська судова система в цілому… На хвилиночку, не така. От у столиці судді далекі від провінційної моди, зате близькі до колгоспних понтів. Згадайте справжню леді із акуратною зачіскою та прийнятним мейкапом, яку затримали у Києві в кінці лютого… А що, зате симпатична.


Ремарка про жінку в зеленому платті


Надії Савченко навіть трохи пощастило: на модній хвилі, яку підняли через суддю, кпинів на сторону народної депутатки дісталось менше, але дісталось. І за яскраву помаду, і за колір плаття (як же без плаття, це актуально із часів візиту до королеви Єлизавети). Але Савченко – публічна персона. Має можливість і навіть певним чином обов’язок з’являтися на людях із певною моделлю поведінки, окремими заявами та в екстравагантних образах. Бо як медійники та аудиторія вчасно не випустили її з інформаційного дискурсу (як прилетіла до України – тоді то й труба було #free_Savchenko), наразі мають працювати із тим, що є.


Уподобай рагульство. Зроби репост


В цілому, світлини активно шерилися та лайкалися, постилися із гнівними коментарями, відвертою лайкою та критикою зовнішнього, а не суттєвого. Таким чином стрічка новин, деформована (з точки зору естетики) рагульним (на думку більшості) виглядом, стала рагульною з позиції змісту. Але то ж нічого, бо в нашій країні головне – форма, і обирають у нас по супер-обгортці (навіть на палітурку під нею не дивляться).

Але не все так безнадійно. Низка інтернет-ресурсів опублікували вибачення перед суддею. Та й звичайні користувачі перепросили за лайки.


Дискримінація привабливості


Давайте подивимося на ситуацію з іншого, протилежного боку. Календарна гендерна тема зачепила й умови прийому на роботу. Ідеться про те, що бувають випадки, коли шукають молоду дівчину, при цьому освіта не обов’язкова. Якщо цинічно і відверто: працівник, який контактує із людьми, має мати привабливий зовнішній вигляд – і працедавці просто заощаджують час і не вправляються у люб’язних відмовах тим, хто фейс контроль не пройшов. Це грубо і жорстоко, але, принаймні, чесно. Інша справа, коли працівник із клієнтами не перетинається і займається виключно офісною роботою. Тут уже можна говорити про дискримінацію, порушення прав і т. д. Але ж усім було начхати якою суддею є суддя Млинівського районного суду Рівненської області, важливіше як вона виглядала. До речі, не щодня відвідувачам судових засідань щастить бачити її такою.

Проте аудиторії до вподоби рагульство. І коли хочеться вчепити його зі змісту, то тоді вже форма втрачає значення.


Фешен – важка профешен


Великою (великою, бо єдиною) модною подією Чернігова була Fashion-скарбниця. Ітиметься про зимовий захід через безпосередню присутність на ньому. Суто суб’єктивно, там було достатньо рагульного. І в самих образах, і в їх презентаціях. Але було і хороше. Зокрема, місцеві виробники демонстрували одяг з останніх колекцій. Який не соромно вдягти і вийти на вулицю. Навіть нестандартні дівчата-моделі були до місця – вбрання ж шилось на звичайних жінок. Тим не менш, без претензії на звання fashion-експерта, деякі, вибачте, лахи, у суб’єктивному розумінні, були потворними. Тоді суттєвої критики не було, натомість після весняного показу коментарі полилися рікою. У тому числі, бралися до уваги світлини із зимового заходу. У фейсбучному інформаційному дискурсі переважило рагульне, а не естетичне. А хто обирає пріоритет для обговорення, як не коментатор?

Віртуальне та штучне, зате красиве


Певний час, навіть досі, активні користувачі Instagram отримують багато кепкувань: мовляв, живуть для мережі, вдають із себе казна-щось, поїсти не можуть спокійно, бо їжу фотографують весь час. Так, це дивний спосіб життя окремої особистості. Але. Якщо переглянути стрічку Instagram – там присутня естетика у чистому вигляді. Однотипна, стандартизована, але все ж естетика. Гарний макіяж, гарна страва, гарний пес – це викликає приємні емоції. І хай автор акаунту марнує своє життя на самопозиціонування та нав’язування підписникам конкретного уявлення про себе – продукт його діяльності ЕСТЕТИЧНИЙ.Натомість, більш інтелектуальні користувачі інших соціальних мереж шерять на своїх сторінках рагульство. Милуються їм та тішаться власним (часто сумнівним з точки зору інтелігентності) дотепом у коментарі чи дописі.

А як не вдається знати рагульство всеукраїнське – не лінуються покопирсатися у районних резервах. Там же багато чого, тож, як кажуть, to be continued…

Скільки за… тобто, пачьом прада? Мені нада


Естетичне обговорюється мало і сприймається як належне. Рідко коли ведучу новин постять, бо у неї чарівний лук. Або світлину депутата із зали Верховної Ради. А як і постять, то радше щоб обговорити вартість депутатської сумочки, сукні чи прикрас. І от суто на рівні візуального сприйняття та аналізу виявляється комплексом меншовартості – необхідно порахувати чужі гроші та зробити висновки, звідки вкрали. Із точки зору раціонального – далі обговорення джерел для купівлі аксесуарів справа доходить рідко. А як і доходить, то в окремих випадках.

Тенденції рагульними не бувають


При цьому всьому, говорити про рагульство потрібно. Бо інакше складеться враження, ніби його не існує. А воно існує! Чому не поговорити про загальні тенденції? Легінси із принтом леопард досі актуальні серед багатьох дівчат із формами. Бажання вдівати коктейльне (так щоб зі стразами, блискітками і бісером) плаття вдень – дивно, але де не де, але ж з’являється. Комбінація кросівок із класичним пальто настільки щоденна, що легше було визнати її трендом. Шимерні фіолетові чи білі тіні досі розкуповуються не для тотального знищення, а для денного користування. І це все не тільки по селах та райцентрах.


Навіть при обговоренні шерити рагульство у власну стрічку якось наче трохи дивно. Бо інформація – це продукт. А споживач є тим, що він споживає…
Шкода, що метафора теж. рагульна. (?).

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий