пятница, 17 марта 2017 г.

Про те, чого ніхто не читав, але має знати

Україна остаточно узгодила з Міжнародним валютним фондом текст Меморандуму про співпрацю і вже в березні розраховує отримати черговий транш розміром 1 мільярд доларів.
Про це заявив міністр фінансів Олександр Данилюк. Щоб виконати умови документа, наша країна зобов’язалася запровадити обіг земель сільськогосподарського призначення, здійснити пенсійну реформу, щоквартально переглядати ціну на газ, скоротити чисельність держслужбовців тощо.

Узагалі меморандум у перекладі з латини означає «про що треба пам’ятати» і не є договором. Але наш уряд звик виконувати його умови, хоча 1 мільярд доларів — це копійки, і вони аж ніяк не забезпечать фінансову стабільність та не компенсують можливі втрати від блокади шляхів, що діє з 25 січня і вже завдала країні збитків, які важко порахувати. Але ще більші втрати чекають на громадян, якщо умови меморандуму будуть виконані. Хоча під вимогою скорочення держслужбовців можна підписатися обома руками та ще й додати сюди зменшення заробітної плати певним категоріям. Хіба може країна, яка воює, а 90% населення живе в злиднях, виплачувати мільйонні зарплати голові правління «Нафтогазу України» Коболєву, гендиректору «Укрзалізниці» Бальчуну, іншим керівникам держмонополій. Коболєв, який вчасно не закупив дешевий газ, а тепер купує по 240–245 доларів за 1000 мі вже наніс державі збитків на понад 200 млн дол., мільярдні (в гривнях) втрати понесла «Укрзалізниця» від діяльності Бальчуна і його польської команди. Медична галузь потерпає від Уляни Супрун, завдяки якій замість обіцяних дешевих ліків немає взагалі ніяких. А які результати діяльності НАБУ та антикорупційної прокуратури, де менше 50 тис. грн на місяць не отримує жоден працівник. Горезвісний Онищенко втік і тепер, як Герцен та Огарьов, шле листи з Лондона, у яких розповідає про своїх бізнес-партнерів — високопосадовців.

Надумана справа Андрія Пасішника, який пропонував себе на посаду заступника міністра економіки, забута саме тому, що надумана. Тепер знайшли нову жертву, нашого земляка Романа Насірова, який нібито переніс для державної корпорації термін сплати податків, щоб вона не збанкрутувала. Можливо, це порушення, але корупція — це інше.

Утім активісти (є така нова професія) під проводом деяких нардепів пропонують створити антикорупційний суд, який дуже нагадує «трійки» 1937–1938 років. І все це за рахунок платників податків.

Звідки ж узяти гроші на виплату пенсій, не кажучи вже про їхню індексацію та осучаснення. І наш уряд пообіцяв МВФ здійснити пенсійну реформу, у якій не буде збільшення пенсійного віку, бо реформа Тігіпка в 2011 році показала, що ефект від цього нульовий. А що буде? Поки текст меморандуму втаємничений, але, напевне, буде застосований комбінований варіант, про складові якого «Відомості» вже писали. З одного боку, буде застосований страховий стаж, без наявності якого пенсію призначати не будуть навіть за наявності загального стажу та досягнення пенсійного віку. І цей стаж щороку збільшуватиметься, як обрій, який віддаляється, коли до нього наближаєшся. Завдяки цьому, за оцінкою експертів, 70% майбутніх пенсіонерів дочекаються пенсії хіба що при зміні уряду. З іншого боку, хоча віце-прем’єр Павло Розенко проти цього, пенсіонерів, які працюють, а це 2,5 мільйона, поставлять перед вибором — робота або пенсія.

Щодо ціни на газ, то уряд уже ухвалив постанову про її перегляд двічі на рік, але, за словами Данилюка, МВФ наполягає на квартальному. У будь-якому разі перший Прем’єр незалежної України Вітольд Фокін чекає збільшення ціни на газ для населення вже в квітні.

А от щодо продажу землі, то, мабуть, уряд буде діяти обережно, бо в країні діє потужне аграрне лобі, і переконуватиме МВФ, що пам’ятає про меморандум, але немає відповідних законів, киватиме на Верховну Раду тощо.

Тобто навіть за отримання жалюгідного мільярда покращення життя не буде і спокійного життя — теж. Особливо для пересічного українця.

Петро ЛАВРОВ

Комментариев нет:

Отправить комментарий