четверг, 16 марта 2017 г.

Газу нема, а амбіцій багато

9 березня НАК «Нафтогаз України» повідомив, що за наявністю газу в підземних сховищах Україна посідає перше місце в Європі.

Не дуже зрозуміло, навіщо «Нафтогаз» розповсюджує подібні твердження, адже станом на 1 березня у сховищах було лише 8,33 млрд м3 газу, а на сьогодні — не більше 7,7–7,8 млрд. Це найменший показник за останні 20 років.

Завдяки теплій другій половині лютого й аномально теплому початку березня, цього газу може вистачити до кінця опалювального сезону. А може й не вистачити, бо і квітень буває холодним. Але навіть якщо вистачить, виникає питання: що далі? Адже власного газу і влітку не вистачить, а на купівлю потрібні кошти. Тепер газ у Європі коштує 200 доларів за 1000 м3, а ми купуємо за 240, бо європейські компанії отримують газ за довготерміновими договорами, а ми — на «споті».

Тому є небезпідставні побоювання, що з 1 квітня для населення і теплопостачальних підприємств газ подорожчає. І це «заслуга» «Нафтогазу» та його керівника Андрія Коболєва. Україна має найбільші в Європі підземні сховища ємністю 32 млрд м3, але саме через безвідповідальність Коболєва вони заповнені зараз лише на чверть.

І щоб мати ресурс газу на наступний опалювальний сезон, державі вчергове доведеться залізти в уже порожні кишені українців. А Коболєву за «гарну роботу» платитимуть зарплату 1 мільйон гривень на місяць та ще й, за словами Олега Ляшка, річну премію у 2 мільйони.

Коли публікація готувалась до друку, 11 березня прес-служба «Укртрансгазу» повідомила, що відкачку газу зі сховищ припинено.

Справа в тому, що існує таке поняття, як «критичний технологічний обсяг газу в ПСГ», який не може бути зменшений, оскільки в разі його зниження в магістральній ГТС не вийде підтримувати необхідний тиск, і тоді Україна перестане виконувати свої зобов’язання щодо транзиту газу в Євросоюз з причин виключно технічного характеру. І цей обсяг для українських ПСГ складає досить пристойну цифру в 7 (сім!) мільярдів кубометрів. Так що реально, у сховищах залишилось максимум 0,8 млрд м3 (у кращому випадку) так званого «активного газу».
Але й ця кількість обраховувалася ще для «радянської труби», яка перебувала у відносному порядку. А ось що відбувається зараз, можливо, не знає навіть і сам «Укртрансгаз», не те що його оптимістична прес-служба.

Тому критичний — підкреслюємо, критичний! — обсяг «запасу», у найкращому випадку, три-чотири мільярди кубометрів, і то з деякою надією «на авось».

Тобто ситуація, як мінімум, тривожна. Але Юрій Вітренко, комерційний директор НАК «Нафтогаз України», вважає, що для стурбованості причин немає — у сховищах, як він повідомив, «залишається залишок у розмірі близько 8 млрд при «комфортному» мінімумі у 5 млрд». Але це аж ніяк не комфортний, а критичний залишок, який треба піднімати, закачуючи щодня мінімум 42–43 млн кубометрів газу і аж ніяк не 4,2–4,3, як це відбувається нині.

Дивує в цій історії те, про що газета «Відомості» ще восени попереджала: газу в сховищах вистачить лише до березня, а «професіонал» Коболєв цього не розумів. Тепер платять за газ не 180 доларів за 1000 м3, як тоді, а 240.

Василь ГЕРАСИМУХА

Комментариев нет:

Отправить комментарий