пятница, 3 марта 2017 г.

«Приват» — крок назад?

Після націоналізації Приватбанку наприкінці грудня 2016 року були обіцянки держави й нового керівництва банку зберегти найвищий в Україні рівень технологій в обслуговуванні клієнтів. Адже це більше 20 мільйонів вкладників, із яких 18,4 млн — фізичні особи. І близько 160 млрд грн на депозитних рахунках.

Доля банку за роздрібними депозитами склала 36,5% ринку. Звичайно, це багатьом не подобалось, і проплачені ЗМІ розповсюджували інформацію, що Приват збільшує свою долю на ринку завдяки великим депозитним ставкам та зручності електронних сервісів. Із другим сперечатись важко, щодо ставок — це перебільшення.

Депозитні ставки у гривні насправді в Приваті порівняно з 2015 роком зменшилися з 23 до 19%. Це максимум у 2016 році для банку. А в середньому серед комерційних банків України ставка восени 2016 року складала трохи більше 19%. Ставка в доларах США у Приваті становила на рік 8%, у євро — 7%. Дійсно, в Ощадбанку вона була нижчою — 16–18% для гривні, для долара — 5%. І так було завжди, бо державний банк має вищі адмінвитрати і нижчий рівень сервісу.

На жаль, від 20 лютого нове керівництво Привату пішло хибним шляхом. Ставки по гривневих депозитах зменшилися напередодні до 16,8% (із бонусами), по доларових — до 6%, євро — 5%. По гривні стало навіть менше, ніж в Ощаді. Це неминуче призведе до відтоку депозитів. І хоча уряд днями вирішив докапіталізувати Приват ще на 9,8 млрд грн, що підтверджує наявні проблеми, це не вихід, жодні вливання держави ситуацію не врятують. Звичайно, поки економіка зростає, потрібні дешеві кредити. Але сьогодні кредитного буму нема, бо економіка зростає лише тому, що була низька база порівняння. А малий та середній бізнес, основні клієнти Привату, скорочується. Куди ж ми рухаємося?

Підтвердження хибного шляху Привату — збільшення комісії за сплату комунальних послуг. До 20 лютого для клієнтів банку вона становила 2 гривні, тепер — 3. Як в Ощаді. Кажуть, що надійшла команда «згори». І це при тому, що Антимонопольний комітет вважає такі побори неприпустимою подвійною оплатою.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий