пятница, 17 февраля 2017 г.

Прокуратура проти патрульної поліції: початок війни шляхом дискредитації?

Проти працівників патрульної поліції наразі відкрито 10 кримінальних проваджень Два з них передані до суду за статтею 365 «Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу». Проте чернігівські правозахисники вбачають у цих справах відверту спробу дискредитації патрульної поліції з боку прокуратури.


Від «адмінки» до криміналу один день


1 вересня 2016 о 22.50 патрульні поліцейські Антон Курочкін та Сергій Біленко помітили чоловіка, який балончиком із фарбою малював на паркані слово «кафе». Побачивши правоохоронців, порушник позбувся «знаряддя праці» та намагався покинути місце події. Під час розмови з патрульними чоловік не назвався, свою провину заперечував словами «доведіть, що це я зробив напис» (а таке формулювання вже є непрямим доказом вини), поводив себе зухвало, вибив нагрудну камеру в поліцейського та чинив спроби піти геть. Патрульні блокували йому прохід та повідомили: якщо чоловік не заспокоїться, вони вдягнуть на нього кайданки, до чого, власне, і дійшло. Після цього правоохоронці намагалися посадити чоловіка до машини й відвезти до відділку поліції, щоб встановити особу та скласти протокол про адміністративне порушення.

За збігом обставин у цей час поруч із місцем подій виникла бійка. Курочкін та Біленко викликали підкріплення. Приїхав начальник управління патрульної поліції Чернігова Олександр Леонов, його заступник Ігор Лисенко та працівник відділу моніторингу. Тоді порушник заспокоївся, пообіцяв напис стерти і в скоєному розкаявся. Враховуючи гнучку політику патрульної поліції щодо налагодження співпраці з населенням, порушника відпустили без складання протоколу.

Усі ці події зафіксовані: є записи з відеореєстратора патрульної машини, а також із нагрудної камери. Крім того, у подальших документах, описуючи події, затриманий чоловік констатує факт власного адміністративного порушення.

Наступного дня порушник стає потерпілим. Чоловік звернувся до органів внутрішньої безпеки із заявою щодо неправомірних дій патрульних. Документ швидко «перенаправився» до прокуратури, і об 11-й ранку чоловіка допитав слідчий. Було відкрите кримінальне провадження зі внесенням до ЄРДР. До речі, відповідних документів щодо передачі заяви з органів ВБ до прокуратури у провадженні немає.

Тепер патрульним інкримінують другу частину 365 статті КК. За це передбачене покарання у вигляді від трьох до восьми років позбавлення волі та позбавлення права обіймати певні посади.


Персоналії


«Замовник» і одночасно «виконавець» рекламного повідомлення на паркані раніше був судимий за статтею 188 КК (умисне вбивство, вчинене при перевищенні меж необхідної оборони). На момент початку кримінальної справи проти патрульних був власником кафе. Наразі повідомив, що він безробітний.

Слідчий, до речі, один і той самий в обох справах — Олександр Марченко. Сторону обвинувачення загалом представляють 14 осіб.


Краще пізно, ніж ніколи


Незважаючи на те, що кримінальне провадження було відкрите 2 вересня, повідомлення про наявність цього провадження і повідомлення про підозру надійшло Курочкіну та Біленку 13 грудня. 21 грудня Біленка проінформували про завершення досудового розслідування. 29 грудня за клопотанням сторони обвинувачення судом був встановлений строк на ознайомлення з матеріалами справи від 29 до 31 грудня. Проте інший фігурант справи Курочкін у цей час хворів і навіть не знав про завершення досудового розслідування. За словами сторони захисту, мала місце підробка документів щодо отримання патрульним повідомлень із прокуратури. Тим не менше, 31 грудня обвинувальний акт відправлено до суду.

Уже під час останнього судового засідання Курочкіну надали для ознайомлення поштові документи. Він повідомив, що підпис на них не його.

Подальший розгляд справи призначений на 10 квітня.

Постраждалий не з’явився до управління патрульної поліції для складання протоколу щодо його адміністративного правопорушення. Відсутність цього документа і створює враження безпідставного затримання. Незважаючи на відеодокази та пряме зізнання в тексті заяви громадянина в якості потерпілого.

«На жаль, це класичний випадок, коли прокурори, яких реформа не торкнулася, роблять усе аби заглушити останній форпост прогресу, форпост ідей сучасної України – патрульну поліцію. Я б не хотів, щоб цей проект розвалився. Тому що завтра після такого жоден із їхніх колег не буде ризикувати затримувати в адміністративному порядку якогось хулігана на вулиці. Тому що наступного дня, товариш цих “уголовників”, такий же, як слідчий Марченко, оголосить їм підозру».

Давид Сакварелідзе, заступник генерального прокурора України (16.02.2015 – 29. 03. 2016), прокурор Одеської області (16.09.2015 – 29.03.2016). 

Із приводу порушень процесу з боку прокуратури адвокат патрульних Сергій Нестеренко написав три заяви, підкріплені вагомою доказовою базою. Проте йому відповіли, що кримінальної складової в цьому не вбачають. Уже три місяці це рішення оскаржується в суді для внесення у відомості для відкриття кримінального провадження.

За рік роботи проти працівників патрульної поліції відкрито 7 кримінальних проваджень, серед яких два передані до суду за статтею 365.
Проти працівників інших підрозділів поліції Чернігівщини у 2016 було відкрито 2 кримінальні провадження за статтею 365. У 2015 – жодного.

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий