четверг, 23 февраля 2017 г.

Демографічна проблема є, а стратегічного шляху її вирішення немає

Демографічна ситуація в Україні наразі залишає бажати кращого. Економічний стан, юридична незахищеність населення, воєнний конфлікт на Сході призвели до перевищення смертності над народжуваністю. Хоча до 2014 року спостерігався певний приріст населення, у 2015-му кількість народжень скоротилася на 54 тисячі осіб.

Крім того, дітородна активність найближчими роками стане актуальною для жінок 90-х років, які у свою чергу були народжені під час демографічного спаду. У зв’язку з цим національні прогнози песимістичні: кількість потенційних матерів віком 15–49 років скоротиться на 6% у порівняні з 2015-м, а в 2025-му цей відсоток зросте до 11%.

Тому експерти наголошують на доцільності прийняття програми репродуктивного здоров’я нації на 2017-2021 роки.

Галина Майструк, голова правління Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» розповіла про досягнення попередньої програми, яка діяла до 2015 року. Зокрема вдалося знизити показник материнської смертності та смертності новонароджених (завдяки впровадженій системі сучасних перинатальних технологій у багатьох пологових будинках), зменшити показник рівня інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) серед жінок та чоловіків репродуктивного віку.

Наразі ж діє мораторій на розробку національних програм соціального спрямування, який поширюється і на заходи зі сприяння репродуктивному здоров’ю нації. Експерти наголошують: відсутність подальшої стратегії у цьому напрямку призведе не лише до втрати набутих досягнень, а й до втрати іноземних інвестицій. Тоді фінансувати проект доведеться власними силами на рівні обласних та міських програм.

До дії мораторію суттєву допомогу отримували за рахунок державних субвенцій. За словами Миколи Дейкуна, голови постійної комісії облради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО, навіть якщо програму приймуть, реалізувати її в повному обсязі без державної допомоги на рівні області не вдасться.


Думати про націю — народжувати більше? 


Як зазначив Микола Дейкун, щоб підняти приріст населення до прийнятних показників, кожна українка має народжувати від трьох до п’яти дітей. Що на фоні економічної ситуації в країні фактично є неможливим.

Також експерти відзначають зниження кількості абортів та зріст зацікавленості методами контрацепції. Крім того, середній вік жінки, яка народжує вперше – 27,5 років і прослідковується тенденція до його збільшення. Це свідчить про те, що українки намагаються забезпечити собі гідні умови життя, і вже потім планувати дитину.


У чому причини погіршення репродуктивного здоров’я? 


Серед основних чинників негативного впливу на здоров’я вагітної, плоду та дитини є низький економічний рівень родини, незбалансоване харчування, фізичні та психологічні перенавантаження, активне та середовищне паління.

У зв’язку з цим серед причин дитячої смертності стани перинатального періоду та уроджені аномалії становлять 80%. Крім того, щороку на Чернігівщині в середньому 150 жінок роблять аборт за медичними показниками. Переважно через патології плода чи тяжкі захворювання, які несуть ризики життю вагітної.

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий