четверг, 16 февраля 2017 г.

Наступ на кишені громадян продовжується

Кабінет Міністрів своєю постановою № 51 від 6.02.2017 р. змінив так звані соціальні норми для громадян, які отримують субсидії. Зокрема норми, які стосуються опалення індивідуальних житлових і багатоквартирних будинків.

У першу чергу із 5,5 м3 до 5,0 м3 на 1 м2 житлової площі зменшено норму споживання газу. Із жовтня 2014 року це вже третє зменшення. Нагадаємо, що в жовтні 2014 р. норму було зменшено з 11 м3 до 7 м3, у 2016 році із 7 до 5,5 м3, а від початку опалювального сезону 2017–2018 рр. норма становитиме 5,0 м3.

Неважко зрозуміти, що норма зменшується на 10%, а значить, субсидія, яка призначається в межах соціальних норм споживання, теж стає меншою. А понад соціальну норму треба платити живі гроші з власної кишені.

Таке швидке зменшення соціальної норми споживання газу дивує, бо, наприклад, у Німеччині за понад 20 років споживання енергоресурсів на опалення зменшилося на 30%, а в нас за 3 роки — у 2,2 разу. Звичайно, люди досить швидко здійснюють заходи для енергозбереження, але зиму ніхто не скасовував. Тому дивно, що норму змінюють, коли зима ще не закінчилась, причому зима досить холодна. І при ухваленні рішення треба було б врахувати реальні витрати газу за зиму. А вони зросли. І отримувачі субсидій навіть за наявності сучасних котлів у січні та лютому не вкладаються в норму. Ті, хто має старі котли, витрачають удвічі більше. Можна уявити, що буде при зменшенні норми. Здається, уряд, підвищивши ціни на газ, не врахував можливості людей платити і свої можливості сплачувати субсидії. Тож знайшов вихід — встановити нічим не обґрунтовані норми.

Це підтверджує інша новація — зменшення соціальної норми на опалення в багатоквартирних будинках за наявності в них загальнобудинкових лічильників від 0,0548 гігакалорії на опалення 1 м2 до 0,0431Гккал, тобто на 27%. Це потужний удар по громадянах, у чиїх будинках встановлені лічильники, бо в середньому завдяки лічильнику вони економили на опаленні до 30% і то при постійному регулюванні подачі теплоносія в будинок. А в холодних січні та лютому практично жодної економії не було. Тепер не буде і в інших місяцях. Тоді навіщо було встановлювати лічильники? Хоча це ж була вимога МВФ, і треба було виконати її до підвищення тарифів. Але наші винахідники й тут обдурили кредиторів. Як і у випадку з газом.
Адже ЄС вимагає, щоб у нас лічильники здійснювали облік не в кубічних метрах, а обліковували калорійність. Натомість наші лічильники налаштовані на облік навіть повітря. Та й якість газу викликає питання, хоча газівники заперечують, що його чимось розбавляють. Може, і не розбавляють, але й не очищають, як передбачають вимоги стандарту якості. Адже в складі природного газу є не тільки метан, який дає тепло, але й азот, кисень, інертні гази та навіть парафін.

Крім того, уряд зменшив соціальні норми для опалення з використанням електроенергії. Теж досить суттєво, особливо з урахуванням зростання тарифів на саму електроенергію, яке відбудеться з 1 березня.

Якщо підсумувати, то спостерігається те, що нардеп Віктор Балога назвав «Гройсманомікою», а це, на його думку, анархія в управлінні економікою і спроба всі помилки та невдачі уряду перекласти на гаманці й кишені громадян. Дуже схоже.

Василь ГЕРАСИМУХА

Комментариев нет:

Отправить комментарий