четверг, 23 февраля 2017 г.

Чернігівці можуть залишитися без світла і тепла

І не тільки чернігівці, а й уся Україна. Не лише тому, що деякі нардепи і ветерани АТО з 25 січня блокують залізницю на кордоні з окупованими районами Донбасу і заважають транспортуванню вугілля на ТЕЦ, розташовані на підконтрольній Україні території. А й тому, що станом на 12 лютого в підземних сховищах залишилося менше 9 млрд м3 газу. Дай Боже, щоб його вистачило до кінця опалювального сезону. Але ж електроенергія і гаряча вода потрібні цілорічно.


До зими треба готуватися заздалегідь


Останній тиждень у всіх ЗМІ тільки й розмов про блокаду і нестачу вугілля. А від 17 лютого введений надзвичайний стан в електроенергетиці, з’явився список областей на відключення, серед яких і Чернігівщина.

Подібна ситуація спостерігалася взимку 2014–2015 років. Дивує, що уряд за ці два роки нічого не зробив, щоб убезпечити від відключення енергодефіцитні регіони. А для цього треба було лише побудувати кілька ліній електропередач із регіонів, де є надлишок електроенергії.
Щодо вугілля, то всі, мабуть, чули й бачили думки прем’єра, міністрів, нардепів і протестувальників. Всім зрозуміло, що електростанціям материкової України не вистачає 8–9 тонн вугілля антрацитової групи.

Звичайно, після окупації територій треба було вживати заходи. З одного боку, модернізувати діючі станції під споживання інших марок вугілля, а з іншого — шукати можливість закупати дешевше вугілля по імпорту. Частково це робилось, і навіть у цьому році купували вугілля в Польщі та ПАР. Але оскільки в Європі холодна зима, саме зараз все вугілля законтрактоване на три місяці. Та якщо й було б, потрібні як мінімум два місяці для закупівлі, доставки та розвантаження.

По-друге, вугілля подорожчало, і дешевше 89 доларів за тонну його не купиш. Це 2300-2400 грн. А вугілля з Донбасу коштує 1600-1700 грн. Різницю доведеться платити споживачам. Плюс додаткова валюта, якої у нас обмаль.

Щодо Донбасу, то влада каже, що там українські шахти, які платять нам податки (29 млрд у 2016 році), і працюють там наші шахтарі. Хоча є думка, що наші олігархи на цьому добре заробляють.
Втім, без вугілля зупиняться не тільки ТЕС і ТЕЦ, а й котельні, металургійні комбінати Маріуполя та Авдіївський коксохім. А голова НКРЕКП Дмитро Вовк підрахував, що ми втратимо 4 млн тонн сталі, 20% всього українського чавуну, 2 млрд доларів валютної виручки, 30 млрд податків, а без роботи залишаться сотні тисяч людей. Тож блокада — це загроза для всієї країни.

Що сказав міністр енергетики І. Насалик та прем’єр В. Гройсман, усі чули. Але життя свідчить, що треба діяти завчасно, мати енергетичний баланс на зимовий період із графіками створення запасу вугілля та газу, поступовою модернізацією електростанцій тощо. А розмови, навіть правильні, постфактум — це свідчення непрофесіоналізму.

Як вирішити проблему? Звичайно, без застосування зброї. Треба сподіватись, що втрутиться президент, але довго чекати неможна.

Що на Чернігівській ТЕЦ


На нашому енергогенеруючому підприємстві зараз лише 37 тис. тонн вугілля. І за словами новопризначеного директора Олексія Щербини, це лише на 20 діб. Але обіцяє, що до кінця опалювального сезону витримає, однак санітарні норми теплозабезпечення можуть бути не дотримані.

Щодо світла, то вже розроблені графіки відключень у залежності від температури зовнішнього повітря на 1,5–2,5 години.

З газом проблеми, і дуже серйозні


Про те, що може не вистачити газу для сталого проходження опалювального сезону, експерти казали ще до його початку. Писали про це і «Відомості», наводячи елементарні розрахунки.
Не вірив цьому лише керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв і зумів переконати уряд. Сподівався на теплу зиму, а сталося навпаки. Тож можемо підняти з підземних сховищ максимум 2 млрд м3 газу. Менше 7 млрд залишати не можна — така технологія.

На 7–8 тижнів опалювального сезону цього замало, а якщо вони не будуть теплими, становище стане критичним — на добу треба відбирати зі сховищ 45 млн м3. Тобто залишку вистачить на 44 доби.

На жаль, про цю проблему урядовці сьогодні наче забули — займаються електроенергією. А пам’ятають про неї комерсанти. Юрій Вітренко, комерційний директор «Нафтогазу України», заявив, що від 1 квітня збираються підняти вартість газу для населення приблизно на 40%. Це близько 9600 грн за м3 або 363 долари за 1000 кубів. Цю ідею поки що не підтримав прем’єр. Та чи надовго?

І ще. МВФ вимагає скасувати постанову уряду про можливість сплачувати за опалення в розстрочку. Насправді ця постанова виявилася вбивчою для постачальників тепла: за листопад населення заплатило 55% від нарахованого, за грудень — 66%.

Василь ГЕРСИМУХА

Комментариев нет:

Отправить комментарий