четверг, 23 февраля 2017 г.

Очисні споруди на Стрижні побудують у будь-якому випадку

15 лютого відбувся виконком Чернігівської міської ради, на якому погодили проект змін до Програми з поліпшення екологічного стану міста Чернігова на 2016–2017 роки. Серед інших пунктів — розроблення режиму експлуатації річки Стрижень за 110 тис. грн і збільшення суми за реконструкцію гідротехнічної споруди на р. Стрижень по вул. Героїв Чорнобиля на 3,3 млн грн (загальна сума проекту становитиме 7,4 млн грн).
Екологи мали зауваження тільки до третього пункту змін, повідомила еколог, депутат Новозаводської районної в Чернігові ради Дарина Сиропара. Основним аргументом була науково обґрунтована послідовність дій із поліпшення екологічного стану Стрижня, де першочерговим заходом є будівництво локальних очисних споруд на основних випусках зливових вод у річку. Зараз там є спуск зливових вод без будь-якої попередньої очистки. Тобто відбувається постійне потрапляння в річку піску, нафтопродуктів, різних органічних забруднювачів, що призводить до цвітіння води, замулення, мору живих організмів.
Присутні на виконкомі екологи Дарина Сиропара та Олександр Федун наголошували, що ремонт гідроспоруди (дамби) дасть довготривалий очікуваний ефект тільки в разі усунення потрапляння забруднювачів до річки. Для значного покращення ситуації зі Стрижнем необхідно поставити локальні очисні споруди на декількох найбільших спусках зливових вод, найперше — в районі Чорториївського яру.

Та ситуація наразі склалася така, що кошторисний проект ремонту гідроспоруди є, хоча його необхідно корегувати, а з готових проектів локальних очисних споруд є тільки один – у Мар’їному гаї.

Тож виконком підтримав запропонований управлінням ЖКГ проект рішення без змін.
Міський голова В. Атрошенко, начальник управління ЖКГ Я. Куц та члени виконкому публічно пообіцяли, що як тільки проекти на будівництво локальних очисних споруд будуть готові, вони підтримають рішення щодо виділення коштів на будівництво. Якщо коштів екологічного фонду Чернігова вистачати на це не буде, то кошти візьмуть із бюджету розвитку міста.

Є думка 


Такими заходами Стрижень не врятуєш


Будучи корінним чернігівцем, я понад 50 років спостерігаю за епопеєю навколо Стрижня. Добре пам’ятаю повінь у квітні 1970 року, спроби зробити Стрижень зоною відпочинку в 70-х роках і спробу його реанімації у 80-х за рахунок «перекидання» води з Десни. 

Знайомий я і з проектом порятунку Стрижня, який був розроблений 10 років тому. Тоді реалізація проекту, здається, коштувала, 80 млн грн. Не знаю, скільки коштів було виділено за ці роки, але, мабуть, не один десяток мільйонів. Однак ніяких покращень не помітно. Навпаки, стан річки погіршується. Тому дивно, що міська влада продовжує безнадійну справу попередників. 

До речі, деякі фахівці-гідрологи теж вважають, що справа справді безнадійна. Адже Стрижню не вистачає джерел живлення, які були знищені в 60–70-х роках минулого століття. І відновити їх неможливо. За їхніми даними, у літній час за одну секунду через річку проходить лише 30 літрів води — три відра. Плюс постійні забруднення, які призводять до замулення.

Тому потрібно виконати гідрологічні дослідження із запрошенням провідних українських вчених і прийняти остаточне рішення.

Я здогадуюся, що екологи мене, м’яко кажучи, не зрозуміють, але Стрижень скоріше мертвий, ніж живий. На мою думку, найкращий вихід — у межах міста спрямувати русло в трубу (як Либідь у Києві), а на поверхні створити зону відпочинку. Це краще, ніж «топити» гроші. 

Віталій СОБОЛЕВСЬКИЙ, пенсіонер з вищою технічною освітою

Комментариев нет:

Отправить комментарий