воскресенье, 26 февраля 2017 г.

Результати реформи на практиці: рік роботи патрульної поліції в Чернігові


Перший рік роботи патрульної поліції вже позаду. Чернігівці звикли до присутності копів на вулицях міста та вже встигли виказати їм і свою довіру, і своє незадоволення. Одні охоче відвідували просвітницькі заходи щодо роботи поліції, активно зверталися за допомогою. Інші продовжують пильнувати дотримання поліцейськими ПДР. Є й окремі громадяни, які звинувачують патрульних у перевищенні повноважень.

Тим часом представники нового покоління правоохоронців також роблять перші висновки. Начальник управління патрульної поліції Чернігова Олександр Леонов дав свою оцінку першого року роботи.


Олександр Леонов про…

…недоліки та помилки


Головною помилкою своїх підлеглих Олександр Леонов вважає неуважність. Наводить один із прикладів, коли патрульні вилучили водійські права, пробили їх по базі, проте вони виявилися фальшивими. «Немає загальної формули, щоб на щось конкретне звертати увагу, — пояснює головний патрульний Чернігова. — Але неуважність — це найстрашніша помилка, через яку можна втратити все, у тому числі й життя».

Менш вагомим, але все ж суттєвим недоліком є неготовність взяти на себе відповідальність. Зокрема патрульні нерідко вдаються до хитрощів — кличуть командира підрозділу, щоб той прийняв рішення. Але це витрачання часу.


…підхід до правопорушень


«Треба більш диференційовано підходити до вчиненого правопорушення: якщо водій зупинився на зупинці громадського транспорту придбати цигарки, то він повинен понести за це покарання. Але якщо людина зупинилась у тому ж місці випити ліки — тут можна зрозуміти, пробачити, надати допомогу».

…очікування від громади


«Перш за все, аби громадяни не проходили повз чужу біду. Щоб вони усвідомили, що чужої біди не існує. І коли побачать заплакану жінку чи дитину без дорослих —  не проходили повз, а викликали патруль, щоб розібратися, що сталося».


…ставлення до поліції у порівнянні з…


Олександр Леонов до призначення керівником патрульної поліції Чернігова ніс службу в Києві. Крім того, мав досвід роботи в Миколаєві. Ставлення суспільства до поліції очікувано різне. У столиці люди охоче йшли на контакт, допомагали, коли потрібні були поняті. У Чернігові ж з понятими проблема, особливо вночі. У Миколаєві взагалі було неприкрите вороже ставлення до представників на той час нової структури та явне небажання жити за законом.

...погляд на одну з чернігівських проблем


Нещодавно міський голова закликав правоохоронців активніше боротися з несанкціонованою стихійною торгівлею. Проте в цьому питанні є свої особливості. Штраф за таке порушення – 51 гривня, тоді як за день продавець може заробити близько 300. Крім того, якщо складати протокол — продукцію потрібно вилучити до суду, який, до слова, може відбутися через півтора-два місяці. Приміщення для зберігання конфіскованого товару немає, а «відповідальне зберігання» нічого не дасть. Олександр Леонов вважає, що вирішення цієї проблеми потребує радикальних кроків. Декілька вилучень продукції — і люди всерйоз задумаються про свій вчинок. Крім того, необхідна реакція з боку звичайних громадян — купувати продукти у відведених місцях, а не там, де звикли. Суто з гігієнічних міркувань це не буде зайвим.


...про критику з боку суспільства


За словами Олександра Леонова, дуже часто надходять повідомлення щодо порушення патрульними ПДР: авто на тротуарі, проїзд на червоне світло світлофора тощо. Проте є один нюанс: якщо сигнальні маячки увімкнені — то це не є порушенням. Крім того, бувають випадки, коли патрульні повинні реагувати швидко, а це, у свою чергу, призводить до ситуацій, про які говорять представники громадськості.

Проте патрульна поліція Чернігова відкрита до критики. Зокрема, таким чином вдається визначити ситуації, які найбільше дратують громадськість і в майбутньому їх не повторювати. Одним із таких кроків було рішення вимикати проблискові маячки у дворах та приватному секторі, аби не турбувати мешканців. Та знайшлись ті, кому й це не до вподоби.365 днів патрульної поліції  • Випадки (їх 14), якими пишається патрульна поліція — коли знаходили зниклих дітей.
  • Найбільше ДТП сталося а березні та листопаді.
  • Керування напідпитку частішали в липні, серпні та жовтні.
  • На зміну виїздять три екіпажі з алкотестерами. Три прилади для Чернігова — достатньо.
  • Найбільше викликів на «102» припадають на середу та суботу.
  • Фактично, денна зміна патрульного має тривати 12 годин. Проте за фактом вони проводять на роботі від 14 до 17 годин і навіть більше. Приїздять завчасно, аби отримати інструкції, затримуються, щоб до кінця відпрацювати виклик. Часто порушники порядку навмисно затягують процес оформлення протоколу, адже патрульні не мають права затримувати їх більше, ніж на три години.
  • Проти патрульних відкрито 7 кримінальних проваджень, два з яких перебувають на розгляді в суді за статтею 365 (Перевищення повноважень). До речі, в одному з випадків є прямі докази вини потерпілого, та це намагаються обійти стороною.
  • Найбільш резонансні випадки, на думку Олександра Леонова: затримання на вул. 1-го Травня, коли поліцейські перший (і поки єдиний) раз застосували зброю; вибух на торфопереробному підприємстві на території «Хімволокна»; аварія на вул. Попудренка. Серед інших резонансів — кинута бомба до грального закладу на вул. Рокоссовського, усі повідомлення про мінування та авто зі зброєю.
  • За інформацією ГУНП в Чернігівській області, за рік роботи патрульної поліції в Чернігові зменшилася кількість пограбувань з 249 у 2015-му до 161 у 2016 році; випадків нанесення тяжких тілесних ушкоджень з 17 до 8; розбоїв — з 16 до 10.  Нова поліція — стара ментальність


За винятком однієї людини, усім патрульним, із якими «Відомостям» вдалося поспілкуватися протягом року, пропонували хабар. Деяким навіть більше трьох разів.

Переважно «зам’яти» намагаються керування напідпитку, адже сума штрафу за це сягає 10 200 грн. Двічі намагалися обережно домовитися безпосередньо з керівником управління. Цікаво, що один з цих випадків навіть не був пов’язаний із якимось правопорушенням і мав місце майже одразу після початку роботи.

Зазвичай такі пропозиції завуальовані, хоча бувають і цілком прямі. Був випадок, коли патрульному пропонували гроші. Поліцейський викликав слідчо-оперативну групу, і цей інцидент зафіксували. Триває службова перевірка.

Крім того, серед численної критики щодо роботи патрульної поліції деякі громадяни цілком серйозно закидають їм, що вони некомпетентні, саме через те, що з ними неможливо домовитись.Ще однією звичкою чернігівських правопорушників є звернення на «102», коли їх зупиняють за порушення ПДР. Раніше так робили, коли мали справу з працівниками ДАІ. Наразі на такі випадки приїздить служба моніторингу, працівники якої мають виявити можливі порушення з боку патрульних. Проте виявляють зафіксований на відео та фото факт порушення.

Спроби домовитися чи поскаржитися трапляються (хоч і рідше, ніж на початку) навіть після року роботи. Можливо тому й циркулює в інформаційному дискурсі опозиція «нова-стара поліція». Суспільство просто не готове відпустити міліцію разом із її моделлю «взаємодії з громадськістю».

ТОП-6 випадків із роботи чернігівських патрульнихІгор ЛАПА:


У мене була ситуація з наркотиками. Ми виявили підозрілу особу десь близько  1-ї ночі. У процесі спілкування людина починає різко тікати і в цей час викидає шприца. Але заперечує, що він його. Доказів жодних немає. Почали робити поверховий огляд та виявили ще один такий шприц. Але ми затриманому про це не повідомили, попросили зачекати і викликали оперативно-слідчу групу. Якби він дізнався, що приїдуть слідчі, то одразу позбавився б наркотичних речовин.

Юлія НОВАК:

Мені завжди згадуються правопорушники, які з моїми напарниками поводяться грубо. Якось трапився правопорушник із пістолетом. Приїхали мої колеги. Він на них кидається, лається, кричить. А мені каже: «Дівчино, ви відійдіть, все добре». Я його заспокоюю, він мене слухається. Це добре, коли дівчата в поліції — нам іноді легше знайти спільну мову з правопорушником.

Дар’я ЛИТВИН:
Більше за все запам’ятався випадок, коли знайшли вкрадений автомобіль. Це була дуже смішна ситуація. Їдемо повз, бачимо: два чоловіки не можуть завести машину. Ми зупинились, щоб їм допомогти. Виявилося, що в них не було жодних документів. Почали перевіряти, розмовляти і дізналися, що це люди, які раніше вже притягувалися до відповідальності. І врешті вони визнали, що вкрали автомобіль. А власник навіть не знав про це. Дуже дякував нам, бо він не помітив крадіжки авто, а ми його вже знайшли.
Ірина ДРИГ:
Мені згадався  випадок, коли ми на початку своє роботи працювали із п’яними громадянами. Один із хлопців вже після того, як ми поговорили, склали адміністративні матеріали, подякував нам за роботу. Ми ще перетинались декілька разів. Він мене пам’ятає та завжди вітається.

Сергій БІЛЕНКО:
Найбільше запам’яталося наше перше  затримання. Людина лаялася, плювалася, погрожувала, але в результаті ми з ним провозилися дві години, оформили. Уже як йшов – потис нам руки. І кожен раз, коли бачить нас у місті вітається та дякує, що ми добре працюємо.

Антон КУРОЧКІН:
Було таке, що приїхали ми на виклик, коли чоловік вкрав алкогольний напій. Ми питаємо його, навіщо? І він пояснює, цитую: «От захочеться тобі випити. От підеш ти в магазин, візьмеш пляшку горілки, а потім по кишенях – а гроші в іншій куртці! Захотілося випити – прийшлось й винести! Справу завжди треба доводити до кінця».


Патрульні поліцейські визнають, що щодня зіштовхуються з низкою проблемних ситуацій. Це може бути як і негатив з боку громадськості, так і прогалини в законодавстві, які не дають виконувати роботу належним чином. Та попри все чернігівські патрульні не втрачають оптимізму і зазначають, що містяни, у свою чергу, також почали змінюватися.

До речі, за результатами опитування, проведеного Чернігівським громадським комітетом захисту прав людини, 74% опитаних чернігівця зазначили, що відчули суттєві зміни у роботі поліції. 41% скоріше задоволені роботою правоохоронців, 9% абсолютно задоволені, 34 % скоріше не задоволені, та 6% повністю незадоволені.  

Діна ВОНГ


Комментариев нет:

Отправить комментарий