среда, 15 февраля 2017 г.

Однією закупівлею ліків проблему гепатитів не вирішити

У цьому впевнений завідувач гастроентерологічного відділення Чернігівської обласної лікарні Олег Ревко.

На сьогодні в Україні діє Державна цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В і С, але ані на профілактику, ані на діагностику коштів у ній не передбачено. Гроші виділяють лише на закупівлю ліків. «А треба навпаки — 70% коштів виділяти на профілактику та діагностику і 30% — на лікування. Із наявною схемою фінансування довгостроково виграють лише фармацевтичні компанії», — каже Олег Ревко.
У медицині є таке поняття, як епідеміологічний ланцюжок: хвора людина заражає здорову. І поки його не розірвуть, проблема не вирішиться. Зараз лікують невелику частку виявлених та офіційно зареєстрованих пацієнтів. При цьому невиявлені хворі продовжують заражати здорових людей, пояснює спеціаліст.

У розвинених країнах Європи цю проблему вирішили наступним чином: склали реєстр хворих (для цього провели обстеження декретованого контингенту, тобто тих людей, які потенційно можуть хворіти на гепатит В і С: наркомани, люди, які ведуть безладне статеве життя, хворі, яким постійно переливають препарати крові тощо). Цих пацієнтів обстежують, причому безкоштовно. Необхідні дані вводять до реєстру. Якщо вірус виявили, визначають, які руйнації він уже спричинив в організмі. Але може бути й така ситуація, коли людина і вірус співіснують, але один одному не шкодять.

«Купуючи ж препарати без подібного реєстру, ми вирішуємо лише проблему лікування певної кількості хворих, у яких уже виявлений гепатит. Ми не проводимо обстеження групи ризику, не знаємо реальної кількості хворих і стану їхнього здоров’я», — наголошує лікар.

Вірусний гепатит «не болить». Ходить собі людина і думає: навіщо я буду витрачати гроші на якісь обстеження, якщо я себе нормально почуваю. Тим більше, що обстеження платне, і зробити його можна лише в приватних лабораторіях, а дозволити собі таке може не кожний. Натомість державні лабораторії не мають необхідного обладнання.

«Я вже не один рік пишу пропозиції, щоб така лабораторія запрацювала на базі обласної лікарні. Адже зараз у кожному регіоні йде розвиток регіонального госпіталю, який повинен мати все необхідне технічне оснащення, у тому числі й лабораторне. На сьогодні ми отримуємо ліки на «усереднених» хворих. Але ж запущених вірусних гепатитів у Чернігові, сільськогосподарському регіоні з престарілим населенням, менше, ніж в Одесі, Херсоні чи Харкові, де наркоманія зашкалювала ще тоді, коли в нас навіть не знали, що це таке. Відповідно в таких регіонах занедбаних випадків гепатитів, що закінчуються цирозом печінки, більше. Цих хворих потрібно лікувати у першу чергу. Але без реєстру зробити це неможливо», — упевнений Олег Ревко.

Олена БЕРЕЗКІНА


Комментариев нет:

Отправить комментарий