пятница, 10 февраля 2017 г.

Одним — подвійна «мінімалка», іншим — на вулицю

Наприкінці минулого тижня Нацбанк України оприлюднив прогноз динаміки зайнятості населення на 2017 рік. Зокрема він прогнозує, що чисельність зайнятого населення за рік скоротиться на 630 тис. осіб, а рівень безробіття, за вітчизняною методологією, складе 10%.

Ця заява набула гучного розголосу і змусила наглядову раду НБУ її пом’якшити. Водночас дуже бурхливо відреагував на неї віце-прем’єр Павло Розенко. До речі, всі непопулярні та невдалі дії уряду має пояснювати саме він. І часто невдало.

Зокрема з його подачі економічний словник поповнився поняттям «сплячий ФОП». Спрощена система оподаткування працює вже 19-й рік, але «сплячі ФОПи» з’явилися чомусь тільки після підвищення мінімальної зарплати до 3200 і пов’язаного з цим збільшенням податкового навантаження на підприємців.

Найбільше дивує, що коли ці «сплячі ФОПи» не працювали (якщо це правда), але були на обліку, їх вважали зайнятим населенням. Але коли почали закриватися малі й середні підприємства через необхідність виплачувати нову мінімальну зарплату та єдиний соціальний внесок, згадали про «ворогів народу» — «сплячі ФОПи». Насправді закриваються як «сплячі», так і робочі підприємства, і це об’єктивна економічна реальність. Про неї казали й відомі економісти, більшість експертів, але уряд не прислухався.

Звичайно, Павло Розенко правий, коли каже, що рік тому на підприємців зменшили податковий тиск, знизивши ставку ЄСВ до 22%, але тепер фактично ця ставка в грошовому еквіваленті збільшилась на 70% порівняно з груднем 2015 року. Є сумніви, що реальні прибутки підприємців зросли так суттєво. І уряд своїми непрорахованими різкими рухами в цьому винний. У 2016 році майже вдвічі зменшив ставку ЄСВ, а в 2017-му вдвічі збільшив «мінімалку» й помітно посадові оклади працівників бюджетної сфери. А економіка навіть при запланованому зростанні ВВП на 3% потрібних грошей не дасть. За даними голови Спілки економістів України Андрія Новака, різниця між доходами держбюджету 2016 року і запланованими на 2017-й складає 180 мільярдів. Де їх узяти?

І ще один приклад. Павло Розенко в ефірі телеканалу «112. Україна» заявив, що в січні не закрилося жодне підприємство, жоден магазин. Дійсність інша. Достатньо подивитися на закриті бутики на «Ниві» та зупинкові торгові комплекси в нашому місті.

P.S. Наступного дня Валерію Гонтареву «поправили», і вона змінила прогноз — безробіття не збільшиться. Але в той же день нардеп Віктор Балога заявив, що кількість представників малого й середнього бізнесу, що вже в першому кварталі втратить роботу, може перевищити 1 мільйон.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий