четверг, 2 февраля 2017 г.

2017 рік: у передчутті змін

Швидко промайнув перший місяць 2017 року, але більшість людей не відчуло змін. Змін на краще, бо зміни на гірше є, а ще більше — тривожних очікувань.


Обіцяні гроші отримають не всі


Підвищення вдвічі мінімальної зарплати, а також суттєве збільшення посадових окладів освітян, медиків, рятувальників, держслужбовців — з одного боку, це добре. А з іншого… Складається враження, що уряд не розуміє, що має бути певний баланс фінансової системи. Адже якщо грошей буде виплачено більше, ніж вироблено товарів та надано послуг, це призведе до інфляції та послаблення курсу національної валюти. І коли уряд ухвалював рішення про збільшення виплат, він не зробив достатнього аналізу по конкретних галузях і підприємствах. Тому вже сьогодні зрозуміло, що всі ті, хто отримував до 1 січня мінімалку, 3200 гривень не отримають. Деяких скоротять узагалі, інших переведуть на неповну ставку, частину примушуватимуть брати відпустку за власний рахунок.

Це вже відбувається навіть у бюджетній сфері, не кажучи про комунальні підприємства, ФОПи та приватні підприємства. І не через злу волю їхніх керівників та власників. Наприклад, як перевести працівників ЖЕКу на нові мінімальні зарплати, коли на них ідуть понад дві третини доходів підприємств? Не може керівник підприємства виплатити таку мінімалку, навіть якщо його приставлять «до стінки». Це реальна економіка, а не волюнтаризм, на який хворіє наш Прем’єр. Є кілька шляхів вирішення цієї проблеми, у тому числі закладання додаткових витрат у собівартість продукції та вартість послуг. Тобто постраждають і ті, кому збільшать зарплату, а найбільше ті, кому її не збільшать, особливо пенсіонери.

Хто не постраждає? Високопосадовці. Складається враження, що їхні зарплати ніхто не контролює. Минулого тижня Генпрокуратура оприлюднила доходи керівника антикорупційної прокуратури Назара Холодницького: 174 тис. грн у листопаді і 202 тис. у грудні. При цьому його начальник Юрій Луценко отримав «лише» 55 тисяч.

Або згадайте доходи керівників Національного агентства із запобігання корупції, керівників Нацполіції. Злочинність зростає, вкрадені гроші державі не повертають, а отримують величезні зарплати. Аналогічно керівники державних підприємств.

Про діяльність і мільйонні зарплати Андрія Коболєва відомо всім, а ось «досягнення» гендиректора «Укрзалізниці» поляка Войцеха Балчуна знають не всі. Завдяки його «ефективній» роботі металурги недодали 5 млн т сталі, а держбюджет недоотримав 50 (!) млрд гривень. Через недопоставку вагонів втратили сотні тисяч тонн зерна, а судна простоювали в Миколаївському порту 15–20 діб. А ще пан Балчун і його польська команда намагаються створити умови для переведення українського логістичного бізнесу до… Польщі. Усі ж фінансові проблеми він збирається вирішити за рахунок підвищення тарифів на 25–30% як на вантажні, так і на пасажирські перевезення.

Ось таким «фахівцям» держава грошей не жаліє, і вони їх отримають. На відміну від працівників підприємств малого й середнього бізнесу, які взагалі нічого не отримають, бо ці підприємства скорочують працівників або взагалі закриваються.


Інфляція буде і немаленька


У держбюджеті на 2017 рік інфляція була запланована на рівні 8,1%, але вже 25 січня Нацбанк збільшив прогноз до 9,1%. Навряд чи цей прогноз стане реальністю, і січень це підтверджує. Це бачать усі, крім пана Гройсмана. По-перше, по цінах на продукти харчування. Днями на 15–20% подорожчав хліб, як ніколи високі ціни на молочні продукти, із вересня на 40% заплановане підвищення цін на цукор. Через збільшення мінімалки, цін на газ та воду зростуть у ціні й інші продукти. А ще є бензин та дизпаливо, які дорожчають, бо додає в ціні нафта. Дорогим паливом і підвищенням зарплати обґрунтовують подорожчання проїзду як в автомобільному, так і в залізничному транспорті. Ми бачимо це вже сьогодні, на старті року. Окрема розмова про тарифи на житлово-комунальні послуги.


Комуналка зупинятися не планує


Після фантастичного подорожчання житлово-комунальних послуг у 2016 році здавалося, що далі вже підвищувати нікуди — ціни на рівні світових. Виявляється, що можна. Уже є рішення НКРЕКП про збільшення від 1 березня тарифів на електроенергію на 26–29% та на холодне водопостачання і водовідведення — від 9 до 37%. Щодо обслуговування житла, то тут підвищення неминуче. Через необхідність забезпечення мінімальної зарплати на рівні 3200. Про газ ми вже неодноразово розповідали, і врятувати від підвищення цін на нього може лише диво або погроза масових акцій протесту. Хоча уряд це навряд чи злякає. А є ще самодіяльність газівників, які підвищують вартість газу через незаконне застосування загальнобудинкових лічильників. А збільшені ціни на «великий» газ, це знову подорожчання опалення та гарячого водопостачання. Коло замкнулося. Тобто подорожчають усі види комунальних послуг.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий