среда, 1 февраля 2017 г.

Лікувати по-новому: медична реформа у запитаннях і відповідях (частина 2)

У рамках інформування громадськості про підготовку та перебіг реформи первинної ланки МОЗ України відповідає на найпоширеніші запитання, що надійшли на адресу міністерства. (Продовження). 

7. Як поміняти лікаря в сільській місцевості, якщо там немає вибору?


У селі медична допомога має свою специфіку (демографічну, географічну, кадрову). Однак у громад із початком медичної реформи є унікальна можливість суттєво покращити первинну допомогу.

Громади зможуть залучати перспективних сімейних лікарів, створюючи для них гарні умови життя і праці. Нещодавнє опитування МОЗ засвідчило, що кваліфіковані сімейні лікарі готові працювати в сільських громадах, якщо на додаток до хорошої зарплати вони матимуть житло з водопостачанням і опаленням, обладнане місце роботи та відшкодування витрат на пальне для службового транспорту. Якщо ж мешканці відчуватимуть, що лікар, який користується наданими благами, не виправдовує їхніх очікувань, вони можуть вимагати його заміни.
Нова модель фінансування створює стимули для лікарів у сільській місцевості активно обслуговувати якомога більшу кількість пацієнтів, у тому числі з інших громад. Дохід не буде розподілятися на видатки за кошторисом, заклад або лікар із приватною практикою зможуть самі вирішувати, куди витрачати свої кошти.


8. Де обслуговуватимуть людину, якщо вона не уклала договір?


На першому етапі реформи, якщо в людини виникла потреба звернутися до лікаря, а декларацію ще не уклали, не варто хвилюватися: слід звертатись до відповідного закладу, щоб отримати допомогу. Однак підписання декларації не слід відкладати, аби отримати фінансування на медичну допомогу в майбутньому.

Якщо ж людина свідомо відмовляється підписувати декларацію, їй доведеться з власної кишені сплачувати лікування в сімейного лікаря (терапевта, педіатра).

9. Як поміняти лікаря, якщо якість його роботи не задовольняє? І як перенаправлятимуть гроші, якщо за договором він уже отримав фінансування за пацієнта?

Зміна лікаря відбуватиметься автоматично шляхом підписання декларації про вибір іншого лікаря. Факт вибору нового лікаря автоматично анулює декларацію про вибір попереднього. Така процедура буде можливою внаслідок використання електронної системи.

Якщо пацієнт підписує декларацію з іншим лікарем, то відповідні кошти надходитимуть туди, де працює цей новий лікар, починаючи з наступного періоду (кварталу), і більше не перераховуються туди, де пацієнта обслуговували раніше.

10. Чи має право лікар відмовитись підписувати або розірвати договір із пацієнтом?


Лікар не має права відмовитись, якщо кількість його пацієнтів менша за визначену норму. Водночас для нього встановлять верхню межу на кількість людей, яких він може обслуговувати. Відповідно, якщо лікар вичерпав свій ліміт на приписаних пацієнтів, він не зможе підписати декларацію з пацієнтом.

Лікар може залишити практику або втратити можливість обслуговувати своїх пацієнтів з інших об’єктивних причин. У такому випадку його пацієнтам необхідно буде обрати іншого лікаря і підписати з ним нову декларацію про вибір.

11. Хто вноситиме інформацію про пацієнта в електронну картку, і скільки на це треба часу?


Процедура внесення інформації про пацієнта в електронну систему буде дуже простою і не потребуватиме багато часу та глибоких технічних знань.

Внесення інформації про пацієнта в електронну систему буде обов’язком медичної практики, у якій працює обраний пацієнтом сімейний лікар (центру ПМД, амбулаторії тощо). Хто саме з працівників буде це робити — внутрішнє рішення цього підприємства.

12. Як оплачуватимуть роботу лікаря, поки він не набрав 2000 пацієнтів?


Під час короткого перехідного періоду всі надавачі первинної медичної допомоги будуть отримувати певний рівень «базового фінансування», незалежно від того, яку кількість пацієнтів вони встигли приписати. Однак рівень цього «базового фінансування» буде меншим, ніж дохід тих, хто активно провів приписну кампанію і вчасно перейшов на страхову модель фінансування первинної допомоги. Разом із тим, існуватиме чітка дата, після якої базове фінансування припинять, і весь дохід первинних медичних практик визначатиметься виключно за тарифом на одного приписаного пацієнта.

13. Чи має право лікар обслуговувати більше пацієнтів, ніж встановлює норма?


Загалом лікар не матиме такого права. Адже завелика кількість пацієнтів може призвести до ситуацій, коли в нього не буде достатньо часу та уваги для їх обслуговування. Водночас будуть передбачені окремі випадки та обставини, за яких можливі винятки з цього правила (наприклад, якщо в окремих сільських районах через брак медичних кадрів лікар вимушений обслуговувати кілька сіл).

(Далі буде)

Комментариев нет:

Отправить комментарий