среда, 11 января 2017 г.

Монетизація субсидій: бути чи не бути

Скоріше, не бути, бо вже середина опалювального сезону, а єдиної точки зору на цю проблему нема.

Проте проблема дійсно існує, бо минулої зими у громадян залишилось невикористаних субсидій на 12 млрд грн. Частину з них держава реквізувала (за газ), іншу частину спочатку запропонувала громадянам доплатити «живими» коштами, потім постановою уряду № 803 попередню постанову скасували, але сплачені гроші автоматично не повернули. Громадяни, щоб повернути кошти, мали звертатись до відділів субсидій, але звернулись не всі, тож зайве сплачені кошти втратили.
Міністр соціальної політики Андрій Рева запропонував монетизувати невикористані в повному обсязі субсидії. У якій формі? Саме навколо цього спалахнули суперечки. Дехто вважає, що монетизація буде в грошовій формі, і зекономлені гроші люди зможуть використати на свій розсуд.
Інші пропонують невикористані кошти витрачати лише за цільовим призначенням — на заходи з енергозбереження. Утім кількасот гривень не вистачить навіть на заміну одного вікна на енергозберігаюче.
Є і третя думка, віце-прем’єра Павла Розенка — ухвалити рішення після опалювального сезону. А ще він вважає, що треба переглянути норми споживання комунальних послуг. Ця точка зору має право на існування, але основні витрати цієї зими ще попереду, і громадяни мають знати, чи варто економити газ, електрику й тепло, чи витрачати, виходячи з розміру субсидій, переклавши всі витрати на державу.
Зекономиш, а потім усе заберуть і ще доведеться доплатити. І норми зменшать. Не залучаючи жодних наукових інститутів, а волюнтаристськи, як це зробили в 2014 році, коли встановили нічим не обґрунтовані «соціальні» норми, насамперед, на воду. Не європейські, а африканські норми, бо в Африці не дуже переймаються чистотою власного тіла.

Тож надій на монетизацію субсидій цього опалювального сезону нема, бо відсутнє принципове рішення, не кажучи вже про механізм впровадження.

Петро ЛАВРОВ

Комментариев нет:

Отправить комментарий