пятница, 9 декабря 2016 г.

За помилку Кабміну платить споживач

Донарахування плати за опалення в холодному жовтні для споживачів, які не мають загальнобудинкових лічильників тепла, викликали хвилю обурення по всій Україні. Зокрема в Чернігові, крім завищених тарифів, громадянам донарахували 13%.

Причому нібито законно, відповідно до постанови Кабміну № 1037 від 30.10.2015 року та затвердженою цією постановою методикою. Але допитливі українці вирішили перевірити розрахунки. І, як стверджує у своїй статті у «Дзеркалі тижня» № 45 від 26 листопада інженер Володимир Дейнега, у затвердженій методиці виявилась помилка. Наразі в коефіцієнті коригування відхилення тривалості періоду опалення від нормативного [nфі/nі], коригування нібито враховується двічі.

І дійсно, у жовтні за нормативами мало бути 13 днів опалення, а в різних містах було більше — у Чернігові, наприклад, 20 днів. І коригування потрібне. Але, на думку дослідника, автори методики мали б у коефіцієнті відхилення замінити nфі (фактичну кількість діб надання послуги теплопостачання у і-му місяці) на nі (тривалість опалювального періоду в і-му місяці, закладену в тарифах).

Складова nі — календарна кількість діб у і-му місяці залишається незмінною, як і решта значень у формулі коригування оплати. Автор дослідження стверджує, що якби кількість днів опалювального періоду була меншою, була б знижка,  і більша за реальну, що підтверджує  помилку.

Цікаво, що ця методика є правильною, коли опалення надається повний місяць — від листопада до березня, а помилка з’являється у жовтні та квітні. Можна було б сумніватись у висновках пана Дейнеги, але їх підтвердили інші фахівці, зокрема колишній міністр енергетики Іван Плачков в ефірі шоу Савіка Шустера 2 грудня.

Утім відреагував і уряд. Поки не чутно, щоб була скасована постанова № 1037, але обіцяють зробити перерахунок донарахувань. Одночасно уряд на минулому тижні ухвалив нову, дуже цікаву, але неоднозначну постанову. Вона передбачає, що громадянам, у будинках яких немає загальнобудинкових лічильників, нарахування здійснюватимуться у сумі середньозважених нарахувань для будинків, де такі лічильники є. Віце-прем’єр Павло Розенко вважає, що таким чином удасться зменшити цим громадянами нарахування на 20%.

Василь ГЕРАСИМУХА

Комментариев нет:

Отправить комментарий