среда, 14 декабря 2016 г.

Без шуму та пилу і лише за 35 мільйонів євро

Саме такий гарний сміттєпереробний завод повного циклу пообіцяв чернігівцям мер міста Владислав Атрошенко. Уже й інвестори дали згоду — це польська державна компанія з Познані.

Сміття в Чернігові планують переробляти за новітніми технологіями. Їх ще тільки впроваджують у деяких країнах Європи. Ці технології передбачають, що сміття спалювати не будуть, а перероблятимуть за принципом своєрідного вакуумного «термосу».

Подрібнене сміття завантажуватимуть у внутрішній автоклав, а в зовнішній подаватимуть гарячу пару, температура якої 120°С. Під дією високої температури знищуватимуся всі бактерії та мікроорганізми. Таким чином, перероблена субстанція не матиме неприємного запаху.
Крім того, скло та метал очищуватимуться від бруду. На виході сміття перетвориться на 8 різних субстанцій для вторинної переробки. За словами польських інвесторів, 95% переробленого сміття можна буде використати як вторинну сировину, у тому числі як біопаливо для котелень. Ту частину сміття, яка не підлягає вторинній переробці, складатимуть окремо, на звалищах, але жодної екологічної загрози для населення вона вже не становитиме.

Владислав Атрошенко запропонував представникам фірми «ТехНова» поміркувати над облаштуванням котлів, які працюватимуть на низькокалорійному паливі. На його думку, сміттєпереробний завод доцільно розмістити або біля сміттєзвалища, або ж біля ТЕЦ, де легко знайти 9 га вільної землі. Таке розташування підприємства допоможе значно зекономити кошти, тому що пар для заводу можна використовувати той, що йде від ТЕЦ.

Раніше Владислав Атрошенко заявляв, що після будівництва заводу плата для містян за утилізацію сміття виросте у 10 разів. Але 8 грудня під час прес-конференції вже зазначив, що польська сторона буде заключати умови з «твердою» ціною. І ці витрати планується фінансувати виключно з міського бюджету. Тобто тариф для мешканців Чернігова на цей вид послуг не зросте.

Разом із тим, пан Атрошенко у своєму зверненні до чернігівців сказав: «Я прошу кожного чернігівця замислитися і проаналізувати те, що сьогодні тариф на утилізацію сміття складає 5,6 гривні на чернігівця в місяць. Це менше ніж 20 євроцентів. За те ж у місті Познань, наприклад платять 12 злотих за утилізацію сортованого сміття (це трохи більше ніж 3 дол.) і 20 злотих за несортоване сміття (це більше 5 дол.). На наші гроші це близько 80 і більше 140 гривень. Тому сьогодні ми повинні розуміти, що вирішення екологічної проблеми коштує витрат».

Леся КОВАЛЕНКО

Точка зору


Віталій СОБОЛЕВСЬКИЙ, пенсіонер

Щодо переробки сміття треба відміряти не 7, а 107 разів

Після зустрічі міського голови Владислава Атрошенка з представниками Великопольського воєводства 8 грудня в місцевих і навіть загальноукраїнських ЗМІ з’явились повідомлення про те, що незабаром буде ухвалене рішення про будівництво сміттєпереробного заводу.
Про наміри побудувати такий завод ми чули протягом останніх 10 років. Бували в Чернігові представники закордонних компаній із Австрії, Нідерландів, Китаю, казали про японські пропозиції, але на заваді ставала ціна — 30–40 мільйонів євро. Можливо, через таку високу ціну подібних заводів в Україні практично нема. Немає у Львові, Одесі, Дніпрі, де розташований бізнес Коломойського, Боголюбова, Тігіпка та інших олігархів. Навіть у Києві є лише один малопотужний сміттєспалювальний завод, який отруює навколишнє повітря, що викликає численні скарги киян.

Тобто мріяти про переробний завод можна, але треба виходити з економічних можливостей, а в Чернігова вони обмежені.

Раніше Владислав Атрошенко заявляв, що плата для чернігівців за утилізацію сміття може вирости у 10 разів. Але потім вже зазначив, що витрати планується фінансувати виключно з міського бюджету. Тобто тариф для мешканців Чернігова на цей вид послуг не зросте.
Але… Будувати завод планується за рахунок кредитних коштів. Давайте порахуємо, у скільки може «вилитися» міській казні й чернігівцям виплата тіла кредиту і відсотків по ньому.
Зробимо це на прикладі КП «Чернігівводоканал», який узяв кредит у Світовому банку на модернізацію мережі водопостачання і водовідведення в сумі 22,8 млн доларів. Коли в 2005 році починалися перемовини, курс гривні був 5 грн/дол. США, коли починалася реалізація проекту, у 2009 році, — 8 грн/дол., а зараз — 26. Коли починались перемовини, тариф на одну людину складав 8,94 гривні на місяць, у 2009 — 28,19, тепер — 121,35 гривні.
Уявіть собі, що тариф на вивезення сміття зараз може збільшитися у 10 разів. А яким він буде через 5 років, через 10? Яким буде курс гривні?


Тож треба думати, аналізувати і рахувати. Не завадить і порадитися з чернігівцями шляхом опитування або навіть місцевого референдуму.Комментариев нет:

Отправить комментарий