пятница, 9 декабря 2016 г.

Плату за квитанції в Ощадбанку не скасовано, а перенесено

Повідомлення правління державного Ощадбанку в середині листопада про запровадження з 1 грудня комісії при оплаті за комунальні послуги в розмірі 3 гривень за кожну квитанцію викликало суспільне обурення.
У ситуацію втрутився Президент України і направив листа голові правління ПАТ «Ощадбанк» із вимогою скасувати це рішення. І хоча такі питання не входять до компетенції глави держави, керівник банку Андрій Пишний відреагував миттєво й повідомив, що тарифний комітет банку вирішив перенести термін введення в дію цього рішення «з метою відпрацювання з відповідними органами державної влади механізму, який дозволить залишити безоплатну сплату комунальних послуг для найменш забезпечених верств населення (отримувачів субсидій)». Тобто банкір вважає, що всі інші громадяни можуть і повинні платити за квитанції і що це відповідає вимогам закону.

Зокрема банк стверджує, що компенсації, які він отримує від постачальників послуг ЖКГ та зв’язку, не покривають витрат на виконання касових операцій. Крім того, закон «Про банки і банківську діяльність» забороняє банкам встановлювати комісію за їхні послуги нижче рівня собівартості. Ощадбанк також стверджує, що звертався до надавачів послуг із проханням збільшити свої відрахування для беззбитковості виконання операцій, але згоди не отримав. Тому й вирішив встановити комісію на рівні собівартості.

Чи справді було таке звернення і яка насправді собівартість — невідомо, але відомо, що Антимонопольний комітет України від 1 січня 2015 року до 31 травня 2016 року досліджував ринок послуг щодо оплати готівкових комунальних платежів у 24 регіонах, отримав інформацію від 28 основних банків та «Укрпошти» і дійшов висновку про неправомірність справляння комісії в банках і поштових відділеннях, оскільки відповідні затрати включені в розрахунки тарифів. Розмір комісії встановлюється договором між постачальником послуг і банком або «Укрпоштою». Якщо договір не укладено, розмір комісії встановлює приймач платежів.
Щоб не виникало конфліктних ситуацій, АМК пропонує забезпечити економічно обґрунтований розмір комісії і при укладанні договорів між банками та постачальниками послуг ЖКГ зобов’язати останніх сплачувати комісію за прийом платежів від населення.
А 16 листопада АМК провів нараду, під час якої розглянув підсумки досліджень і проблеми цього питання за участі всіх зацікавлених сторін, де ще раз було підкреслено, що споживач не повинен платити двічі. Щоб цього не було, треба внести зміни до відповідних нормативно-правових актів і навіть можливості виключення з тарифів складової, яка нібито передбачає покриття витрат на прийом платежів.

Утім поки питання будуть вивчати і вносити зміни до законів, Ощадбанк уже через два дні ухвалив згадане рішення, незаконне від самого початку. І якби не втручання Порошенка, гроші довелося б платити вже сьогодні.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий