среда, 30 ноября 2016 г.

Новації законодавства: створюється Єдиний реєстр боржників, а виконання рішень суду буде платним

5 жовтня 2016 року набрав чинності новий Закон України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та в новій редакції викладений Закон України «Про виконавче провадження», яким передбачено створення змішаної системи примусового виконання рішень суду в Україні.

Чого очікувати громадянам, розповідає начальник Головного територіального управління юстиції у Чернігівський області Олег Трейтяк.

Єдиний реєстр боржників — це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконання майнових зобов'язань боржників та запобігання відчуження боржниками майна, пояснює експерт.

Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру, є відкритими та розміщуються на офіційному сайті Міністерства юстиції України.

Тобто цими даними можуть скористатися всі громадяни України, а головне — нотаріуси, державні реєстратори речових прав та інші спеціалісти у сфері реєстрації майнових прав, що значно зменшить злочинні дії у сфері нерухомого майна.

Наприклад, якщо нотаріус при посвідченні права власності побачить, що громадянин є у списку боржників та на його майно накладений арешт, він повинен відмовити у вчиненні реєстраційних дій щодо такого нерухомого майна та повідомити державного чи приватного виконавця.

Або якщо громадян як фізична або юридична особа хоче взяти кредит, працівник банку, подивившись у реєстр та побачивши повний шлейф невиконаних рішень суду, звичайно, відмовить йому в наданні кредиту.

Важливо зазначити, що в новій редакції Закону законодавець пропонує новий порядок пред’явлення виконавчого документа до виконання з обов’язковою сплатою авансового внеску.

Наприклад, стягувач відтепер повинен здійснювати авансовий внесок на проведення виконавчих дій. 

Статтею 26 зазначеного Закону передбачено, що до заяви про відкриття виконавчого провадження стягувач зобов’язаний додати квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2% від суми, яка підлягає стягненню.

До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру — у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника — фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника — юридичної особи.

Від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про:


— стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;

— обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

— відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи;

— стягнення аліментів;

— відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Від сплати авансового внеску також звільняються:

— державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів та недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

Олена БЕРЕЗКІНА

Комментариев нет:

Отправить комментарий