пятница, 11 ноября 2016 г.

Хотіли на «значимі», а вийшло на всі

Минув перший місяць від початку дії постанови Кабміну про проведення пілотного експерименту зі скасування державного регулювання цін на соціально значимі продукти харчування.

Офіційні дані Державної служби статистики за жовтень будуть оприлюднені сьогодні, але їм не можна повністю довіряти, адже хто повірить, що у вересні ціни на продукти практично залишалися стабільними, а яйця подорожчали лише на 0,4% і майже на стільки ж м’ясо. Насправді картина зовсім інша.

Що показав перший місяць експерименту? Для початку треба зазначити, що час для нього був обраний невдало, бо саме в трьох останніх місяцях року найбільша інфляція. Достатньо подивитись її показники від 1992 року. Це пов’язано з тим, що сезонний характер нашої аграрної галузі зберігається, на відміну від розвинених країн. Тому й не дивно, наприклад, що дорожчають молочні продукти. А зараз ще швидше, ніж зазвичай.

Ціни на молоко та сир зараз на грудневому рівні, а сметана та вершкове масло вийшли на рекордні показники в історії. Хоча й молоко має шанси перевершити всі попередні «досягнення». Так, молоко ТМ «Добряна» жирністю 3,2% коштує вже 15,20–15,45 грн за пакет вагою 900 мілілітрів, а це понад 17 гривень за літр; сметана того ж виробника — понад 18 грн за пакет вагою 400 г та жирністю 21%.

Базар теж зреагував. Півлітрова банка сметани, що трималась кілька років на рівні 14–15 грн, подорожчала до 20. Сир, який у вересні можна було купити по 26–28 грн за кілограм, подорожчав на «Ниві» до 38, на Центральному ринку — до 40 грн, а в окремі дні — і до 45. Ціни київські, а зарплати — чернігівські.

Дуже показова ситуація з маслом. Ціни всюди різні, але не менші максимальних із минулої зими. При жирності 73% менше ніж за 26 грн за пачку не купиш (крім білоруського), а «Вологодське» жирністю 82,5% коштує від 29 до 32 грн. «Під куполом» можна побачити таке масло ТМ «Ферма» по 41,15 грн. І це лише 200 грамів.

М’ясо наштовхнулось на купівельну спроможність. Тому зростання ціни припинилося, а в деяких супермаркетах почали застосовувати знижки. Тож у «Союзі» свинячий окіст, який «догнали» до 80 грн, минулого тижня продавали по 65,99 грн за кілограм. Куряче філе в тому ж «Союзі» також були вимушені здешевити із 78 до 69 грн, а в «Еко» були й більш помітні знижки.
Навіть яйця зупинили зростання, хоча, починаючи з вересня, додали в ціні до 75%. Але ціни на яйця не знижують, як і на м’ясопродукти та тверді сири, які вже настільки дорогі, що вкриваються цвіллю на прилавках.

Щодо хліба, то соціальні сорти поки що практично не чіпають (треба постукати по дереву!), але інші потрошку дорожчають, як і борошно та макаронні вироби.

Висновок. Якщо уряд мав на меті отримати додаткові надходження до бюджету, то щось, мабуть, надійшло. Але не стільки, як бажали, бо фізичні обсяги продаж скоротилися. А якщо при цьому уряд думав, що це не вплине суттєво на інфляцію, то помилявся. Утім Держкомстат «зробить» потрібну інфляцію, хоча зарплати й пенсії згідно із законом у нас не індексують. Проте це ще не кінець експерименту, а в грудні мінімальні соцстандарти мають збільшитись на 10%, що ще більше підштовхне інфляцію. А про вплив мінімальної зарплати в 3200 грн страшно й подумати.

Михайло БІЛЕНЬКИЙ

Комментариев нет:

Отправить комментарий