среда, 16 ноября 2016 г.

Реформа медицини не скасовується. Як її бачить Уляна Супрун

Виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун побувала з робочим візитом у Чернігові. На зустрічі з медпрацівниками та громадськістю, що відбулася в міській лікарні № 3, вона озвучила бачення профільного міністерства щодо реформування медицини, його напрямків та основних перетворень у галузі.

Серед пріоритетів — профілактика


Сьогодні тільки 1% коштів, що виділяється на галузь, використовується на профілактику захворювань, решта — на лікування, а повинно бути навпаки, вважає пані Супрун. Адже 1 гривня на профілактику може заощадити 11 гривень, які витрачаються на лікування.

Реформування «первинки» розпочнеться наступного року


На думку пані Супрун, реформування на первинному рівні має виглядати так.
Кожен пацієнт обиратиме собі лікаря, із яким укладає контракт на рік. Лікар може мати від 1 до 2,5 тис. пацієнтів. Держава в особі МОЗ укладатиме з кожним лікарем договір і нараховуватиме йому гроші залежно від кількості пацієнтів. За ці гроші лікар наймає медсестер, платить оренду за приміщення, наймає машину, купує обладнання, причому все це робить на власний розсуд відповідно до потреб. При цьому він матиме і непоганий дохід, але нова реформа розширює не тільки права сімейного лікаря, а й значно збільшує коло його обов’язків. «Пацієнт має право дзвонити своєму сімейному лікарю цілодобово, і той мусить надати йому допомогу, — каже Уляна Супрун. — Але оскільки людина не може цілодобово працювати, лікарі повинні кооперуватися, відкривати міні-центри».

На її думку, у такій міні-поліклініці, окрім 3–4 сімейних лікарів, обов’язково мають бути лікар-педіатр та лікар-терапевт. У селах під егідою сімейного лікаря, який обслуговуватиме близько 2 тис. пацієнтів, знаходитимуться 3–4 ФАПи, які Уляна Супрун пообіцяла не закривати.


Реформування вторинного та третинного рівнів


У 2018 році за таким же принципом розпочнеться докорінне реформування закладів вторинного і третинного рівня, які отримуватимуть кошти не залежно від кількості ліжкового фонду, а від кількості пролікованих пацієнтів. Заклад для лікування пацієнт обирає сам, із ним він укладає договір на рік, а держава компенсує лікарні витрати, які вона понесе на лікування пацієнтів. Тобто чим більше пацієнтів, тим більше грошей і навпаки. Виживуть ті заклади, які надаватимуть кращі послуги за найдоступнішими цінами. Ті, що не витримають конкуренції, будуть перепрофільовані під центри хоспісної та паліативної допомоги, заклади для дітей, які мають вади здоров’я, центри реабілітації, центри здоров’я тощо.

Доступні ліки


Наразі лише 10% медпрепаратів пацієнти отримують за рахунок бюджету, інші 90% купують за власний кошт. Міністерство разом із профільним комітетом Верховної Ради напрацьовують нову політику щодо лікарських засобів.

Обіцяють врегулювати ціни на медпрепарати та застосовувати принцип реімбурсації, тобто відшкодування за рахунок бюджетних коштів. Розпочнуть із препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, гіпертонії, цукрового діабету другого типу та бронхіальної астми.
Крім того, на ліки запровадять референтні ціни. Уляна Супрун наголосила, що в Україні медпрепарати коштують дорожче, ніж у країнах ЄС. Це при тому, що зарплати там у рази більші, ніж у нашій країни. «Беремо п'ять країн: Польща, Латвія, Словаччина, Угорщина, Чехія. І за діючою речовиною, а не за комерційною назвою препарату, встановлюємо по цих п'яти країнах середню ціну, в Україні ціна на ці препарати й компоненти не може бути вищою», — пояснила вона.

Нова модель «швидкої»


Екстрена медична допомога теж буде докорінно реформована. Надавати екстрену та невідкладну допомогу будуть парамедики — люди, які мають відповідну медичну освіту (зараз це фельдшери), та медтехніки (санітари та водії-санітари, які пройшли курс спеціальної підготовки). Крім того, на її думку, поліція і рятувальники також повинні мати відповідні навички для надання невідкладної медичної допомоги.
Реформи розраховані на три роки.

Олена БЕРЕЗКІНА

Комментариев нет:

Отправить комментарий