четверг, 24 ноября 2016 г.

Місцеві вибори 2015: Порушували-порушували, та не порушили Чому майже всі кримінальні провадження не дійшли до суду?

Громадянська мережа «ОПОРА» провела моніторинг ситуацій із розслідуванням злочинів проти виборчих прав громадян на місцевих виборах-2015. У ході дослідження виявилися деякі невідповідності у відомостях, поданих ГУНП області.
Зокрема під час виборчого процесу на місцевих виборах було зареєстровано 225 заяв. Однак розпочато лише 34 кримінальні провадження, хоча прокуратура області повідомляє про 53. При цьому наразі розслідується лише одне кримінальне провадження, решта до суду не доведена.
Така ситуація не є винятковою. Загалом в Україні значна кількість кримінальних проваджень закривається. До суду доходять лише одиниці. Проте саме Чернігівщина є лідером за кількістю зареєстрованих порушень і проваджень, не доведених до суду.

Щоб розібратися в цьому питанні, представники «ОПОРИ» зініціювали «круглий стіл» із працівниками слідчого Управління ГУНП та прокуратури.

Чому не вдається притягнути до відповідальності?


Галина Луговська, заступник начальника слідчого управління ГУНП в Чернігівській області, розповіла про 16 кримінальних проваджень щодо безпосереднього порушення виборчих прав громадян. Серед них лише одне перебуває на стадії розслідування. Решта стосується нанесення легких тілесних ушкоджень, пошкодження майна та погроз. Фігурантами цих порушень є учасники виборчого процесу.

Галина Луговська виокремила три ключові проблеми щодо розслідування випадків порушень виборчих прав громадян.

1. Благодійні фонди, які активно застосовувалися під час деяких кампаній. Проте в законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» зазначено, що фонди мають право самостійно вирішувати сфери, види та місце своєї діяльності. Під час виборів надходило багато заяв щодо підкупу виборців саме через благодійну організацію. Однак за фактом складу злочину немає.
2. Відсутність доказової бази для статті 160 Кримінального кодексу України (підкуп виборця, учасника референдуму). Щоб довести факт підкупу, слідчі допитують свідків, постраждалих та підозрюваних. Іноді необхідно проводити додаткові допити через день чи навіть тиждень. При цьому свідчення змінюються, а факт підкупу заперечується. Тож приводів до передачі справи до суду немає жодних.
3. Речі та матеріали, вилучені під час огляду місця події. Зазвичай «зайве» ховається, і зачепитися правоохоронцям фактично немає за що.

Експерт «ОПОРИ» Ольга Коцюруба також звертала увагу на ці моменти та загальну недосконалість законодавства. При цьому вона запропонувала напрямок вирішення проблеми: зміни законодавчої бази, які б дозволили збільшити відповідальність за підкуп та проводити негласні слідчі дії. Наразі ж порушення статей 157–160 Кримінального кодексу не є для цього достатньо суттєвими.

Хто винний? Самі винні


Окрім того, виходить, що в переважній більшості порушниками прав виборців є самі виборці. Таку оцінку дав експерт «ОПОРИ» Олександр Клюжев. «Притягнення до відповідальності за виборчі злочини має не елітарних характер. Якщо не знати нашого місцевого контексту та бути міжнародним спостерігачем, може скластися враження, що порушниками законодавства є лише виборці. Які через певні незрозумілі мотиви, не маючи власного інтересу здобути представницький мандат, здійснюють правопорушення, а держава по можливості намагається перешкоджати здійсненню цих злочинів. У нас немає кандидатів, які притягнені до відповідальності».

«ОПОРА» сформувала зібраний образ порушника: це мешканець сільської місцевості, безробітний, намагається проголосувати замість родича.

Попри все це, експерти відзначили активізацію дій правоохоронців під час виборчого процесу. Хоча представники територіальних виборчих комісій та спостерігачі акцентують увагу на тому, що поліцейські далеко не завжди реагують на факти порушення, наприклад, пов’язані з печатками та документацією.

Галина Луговська зазначила, що поліція робить висновки, враховує недоліки, а з працівниками проводяться спеціальні заняття. Представник прокуратури Олександр Городничий додав, що на наступних виборах ефективність роботи правоохоронних органів має підвищитись.

А тим часом — попереду вибори до об’єднаних територіальних громад…

Діна ВОНГ

Комментариев нет:

Отправить комментарий